کد خبر : 11493
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۹:۳۰

هشدار سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی درباره طرح ملی اتصال ریل به منطقه

هشدار سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی درباره طرح ملی اتصال ریل به منطقه
فرصت‌های ترانزیت بین المللی امری ایستا نبوده و کشورها منتظر ما جهت بهره برداری از مزیت‌های بی‌نظیر ایران نمی‌مانند، در نتیجه سرعت بخشیدن به عملیات احداث، تکمیل و بهره برداری یعنی استفاده از تغییر و تحولات ژئوپلتیک منطقه‌ای برای منافع ملی.

به گزارش پویشگران گیل:
اکبر نیازی سرپرست این سازمان از طرح ملی اتصال خط ریل سراسری به مجتمع بندری کاسپین که توسط وزارت راه و شهرسازی در حال تکمیل است، دیدار کرد.
بازدید میدانی فوق که با حضور معاونین سازمان در راستای نظارت بر حسن اجرای طرح‌های زیرساختی منطقه آزاد انزلی انجام شد، معاون فنی و زیربنایی سازمان و شرکت مشاور گزارشی از میزان و درصد پیشرفت فیزیکی طرح ارائه دادند.
عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در جریان این بازدید با تصریح بر اهمیت سرعت بخشیدن به اتمام طرح ملی مزبور، تأکید نمود: بی‌تردید اتصال منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری کشور، یکی از مهمترین طرح‌های زیرساختی ملی در عرصه بین المللی محسوب می‌شود که قادر است ظرفیت‌ها و فرصت‌های ارتباطی و ترانزیتی جدیدی مابین کشورهای حاشیه دریای خزر، اوراسیا، جنوب و غرب آسیا ایجاد نماید.
وی با بیان اینکه یکی از وجوه اهمیت ساز اتصال منطقه آزاد انزلی به خطوط ریل داخلی، وصل شدن دریای شمالی به دریاهای جنوبی کشور است که زمینه تنوع بخشی به مسیرهای حمل و نقلی و ترانزیت کالا برای جمهوری اسلامی ایران را فرآهم می‌کند، در نتیجه کوتاه بودن مسیر به ۳۷ کیلومتر، بیانگر اثرگذاری اندک آن نبوده و نیست بلکه نشانگر اهمیت مضاعف ملی با قابلیت اثرگذاری بین المللی این مسیر ریلی است.
نیازی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که فرصت‌های ترانزیت بین المللی امری ایستا نبوده و کشورها منتظر ما جهت بهره برداری از مزیت‌های بی‌نظیر ایران نمی‌مانند، در نتیجه سرعت بخشیدن به عملیات احداث، تکمیل و بهره برداری یعنی استفاده از تغییر و تحولات ژئوپلتیک منطقه‌ای برای منافع ملی.
گفتنی است از مسیر ریلی ۳۷ کیلومتری اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری در ایستگاه پیربازار رشت، حدود ۲ کیلومتر در محدوده منطقه بوده و تا کنون حدود ۱۴ کیلومتر ریل‌گذاری شده، و سازمان منطقه آزاد انزلی در داخل محدوده بندر شامل سیتی دوار نقطه اتصال ریل به بندر، اجرای اسکله رو رو و تجهیزات مرتبط را تکمیل و آماده بهره برداری نموده و عملیات زیرساخت مابقی طرح نیز با میزان پیشرفت ۸۵ درصدی با نظارت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در حال انجام می‌باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.