کد خبر : 688
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان:گیلان قابلیت کشت ۷۰ نوع محصول کشاورزی را دارد

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان:گیلان قابلیت کشت ۷۰ نوع محصول کشاورزی را دارد

به گزارش پویشگران گیل: محمدی با اشاره به اینکه کشت برنج از کشت‌های پر آب است، افزود: برای صیانت و پایداری برنج باید با برنامه و هدفمند شروع کنیم و در حوزه زراعت برنج معرفی ارقام اصلاح و گواهی شده برنج است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در جمع اصحاب رسانه با بیان این

به گزارش پویشگران گیل:
محمدی با اشاره به اینکه کشت برنج از کشت‌های پر آب است، افزود: برای صیانت و پایداری برنج باید با برنامه و هدفمند شروع کنیم و در حوزه زراعت برنج معرفی ارقام اصلاح و گواهی شده برنج است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در جمع اصحاب رسانه با بیان این مطلب که گیلان از جمله ۱۰استان برتر در حوزه کشاورزی است، گفت: گیلان قابلیت کشت  ۷۰ نوع محصول کشاورزی را دارد که ۲۰ محصول آن اقتصادی است.
دکتر صالح محمدی با اشاره با اینکه مهمترین محصول کشاورزی در گیلان برنج است، یادآور شد: سالانه ۷۵۰ هزار تن برنج سفید و یک میلیون و ۱۵۰هزار شلتوک تولید می شود که این میزان تولید برنج  غذای بیش از ۲۰ میلیون ایرانی را تامین می‌کند.
وی افزود:در چای، زراعت چوب و کیوی نیز رتبه اول در کشور را داریم  همچنین در گل گاوزبان، زیتون و گیاهان دارویی نیز جایگاه خوبی داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی  گیلان افزود: یکی از علت‌هایی که رتبه دوم در کاشت برنج را داریم نیز عدم استقبال کشاورزان از بذر های پر محصول است.
وی با اشاره به اینکه کشت برنج از کشت‌های پر آب است، افزود: برای صیانت و پایداری برنج باید با برنامه و هدفمند شروع کنیم و در حوزه زراعت برنج معرفی ارقام اصلاح و گواهی‌شده برنج است.قالب بذرهایی که در مزارع استفاده می شود به صورت سنتی است و این برای کشاورزی مدرن مناسب نیست زیرا احتمال اینکه بذر مورد نذر مخلوطی از بذر علف و آفات باشد، اما بذر اصلاح شده مطمئن‌تر خواهد بود و افزایش محصول را بهمراه خواهد داشت.
محمدی با اشاره به توزیع بالغ بر هزار و ۷۵۰تن رقم های مختلف بذر اصلاح شده، تصریح کرد: علاوه بر هاشمی ارقام آنام، گیلار، گیلانه، تیسا و ستایش و کیان است.
وی با تاکید بر اهمیت تقویم زراعی یادآور شد: سال گذشته ۷۵ درصد انطباق با تقویم زراعی داشتیم و سوخت لکه ای نیز به علت عدم تطبیق کشاورز با تقویم زراعی بود.
محمدی افزود: زراعت برنج از نیمه دوم فرودین تا نیمه اول تیر ماه باید انجام شود و در سال گذشته ۱۰۰هکتار کشت دوم داشتیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.