کد خبر : 10710
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵

مدیرکل بیمه سلامت گیلان: نیمی از جمعیت استان گیلان تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت هستند

مدیرکل بیمه سلامت گیلان: نیمی از جمعیت استان گیلان تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت هستند
در حال حاضر در سطح کشور ۵ میلبون و ۷۰۰ هزارنفر و در سطح استان گیلان ۲۷۳ هزار نفر براساس بند د تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (افراد فاقد بیمه در سه دهک پایین ) تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند.

به گزارش پویشگران گیل:
دکتر محمود عاطف راد مدیرکل بیمه سلامت گیلان گفت: افزون بر یک میلیون و ۲۶۰هزار و ۴۴نفر از جمعیت گیلان از طریق ۵ صندوق بیمه ای تحت پوشش بیمه سلامت استان گیلان قرار دارند.
مدیرکل بیمه سلامت استان گیلان در نشست هم اندیشی با رسانه های گروهی با اشاره به هفته سلامت (۱۷ تا۲۳ اردیبهشت) که با شعار ” سلامت ما،سلامت سیاره ما” نامگذاری شده است از همه تلاشگران عرصه سلامت قدرانی کرد.
پوشش بیمه درمان
وی افزود: یکی از مهمترین وظایف سازمان بیمه سلامت ایران از ابتدای تاسیس تا کنون ایجاد پوشش بیمه ای برای افراد فاقد پوشش بیمه درمان در جامعه است.
صندوق بیمه سلامت همگانی
وی اضافه کرد:این افراد کسانی هستند که از طریق دستگاه های اجرایی و یا به صورت اجباری و بر اساس قانون کار تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند، در این زمینه سازمان بیمه سلامت ایران به تناوب در سالهای مختلف در قالب صندوق بیمه ایرانیان و بیمه روستایی و در حال حاضر از طریق صندوق بیمه سلامت همگانی اقدام به پوشش بیمه ای این افراد کرده است.
۵ میلبون و ۷۰۰ هزارنفر
مدیر کل بیمه سلامت یادآورشد: در حال حاضر در سطح کشور ۵ میلبون و ۷۰۰ هزار نفر و در سطح استان گیلان ۲۷۳ هزار نفر براساس بند د تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (افراد فاقد بیمه در سه دهک پایین ) تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند.
دهک درآمدی خانوار
دکتر عاطف راد با بیان اينکه میزان پرداخت حق بیمه درصندوق بیمه سلامت همگانی با ارزیابی وسع سنجیده می شود ، تصریح کرد: تعیین دهک درآمدی خانوار در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پایگاه رفاه ایرانیان می باشد و سازمان بیمه سلامت ایران با استعلام از پایگاه مذکور و تعیین دهک درآمدی متقاضی، اقدام به بیمه نمودن افراد می‌کند.
مدیر کل بیمه سلامت گفت: بر اساس آیین نامه مصوب دولت در صورتی که افراد در سه دهک اول درآمدی باشند از پرداخت حق بیمه معاف هستند و بقیه افراد از دهک چهارم به تناسب می‌بایست در پرداخت حق بیمه مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت استان (یک میلیون و ۲۶۰هزار و ۴۴نفر) تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت هستند ،خاطرنشان کرد: ۸۲۸ هزار و ۹۵۱نفر در صندوق بیمه روستائیان ، ۱۸۳هزار ۹۱۵نفر کارکنان دولت، ۵۸ هزار و ۵۶۲نفر سایر اقشار ، ۱۱هزار و ۴۹ نفرصندوق ایرانیان و درصندوق بیمه سلامت همگانی نیز بیش از ۲۷۳ هزار نفر تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت استان می‌باشند.
عاطف راد یکی از مهمترین نیازهای جامعه را توجه به سلامت افراد عنوان کرد و افزود: این فاکتور از عوامل توسعه نیز محسوب می‌شود.
وی گفت:با توجه به محدودیت منابع، پیشگیری بیماری‌ها، آموزش و آگاه سازی افراد جامعه و هماهنگ کردن آنها در پذیرش و بکارگیری روش‌های درست برای سلامتی افراد ضروری است.
دکترعاطف راد با تاکید بر اینکه هزینه های پیشگیری در بسیاری موارد کمتر از هزینه های درمانی است، اظهار داشت: علاوه بر تشخیص به موقع و معالجه بیماری،سلامت افراد با هدف پیشگیری قابل توجیه خواهد بود که با برنامه استحقاق سنجی ونسخه نویسی الکترونیک که پیش نیاز پرونده کامل پزشکی درسیستم برای بیماران است محقق خواهد شد.
سیاست های کلی ابلاغی
مدیر کل بیمه سلامت گیلان یادآورشد:در راستای سیاست های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت و به منظور ارتقای نظام سلامت وتحقق دولت الکترونیک ،سازمان بیمه سلامت نیز توسعه دولت الکترونیک را از اهداف راهبری خود قرار داده و در راستای نیل به این هدف گام های اساسی برداشته است.
نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک
وی نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک را از طرح های سازمان بیمه سلامت جهت رسیدن به توسعه دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت:دسترسی آسان و سریع به بانک اطلاعاتی بیمه شدگان،حذف کاغذ، تسهیل و تسریع در پرداخت مطالبات طرف های قرارداد،کاهش دغدغه بیمه شدگان جهت اعتبار و تعویض دفترچه ،شناسایی و مشخص کردن هم پوشانی بیمه‌ها در طرح استحقاق سنجی از مزایای این طرح است.
وی یاد آور شد: نسخه پیچی الکترونیک دربیمه سلامت گیلان به صد در درصد رسید.
پرداخت مطالبات
مدیرکل بیمه سلامت گیلان با اشاره به پرداخت های منظم و به موقع اداره کل به مطالبات مراکز طرف قرارداد گفت: از آغاز سال جاری تاکنون ۱۲۱ میلیارد تومان از مطالبات مراکز طرف های قرارداد با بیمه سلامت در استان پرداخت شده است.
عاطف راد ضمن قدردانی از تلاشگران عرصه سلامت خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از حقوق بیمه شدگان و ارائه خدمات مطلوب ، ۹۰ میلیارد تومان به مراکز دولتی و دانشگاهی، ۵ میلیارد تومان سطح یک روستایی و ۲۶ میلیارد تومان به بخش خصوصی پرداخت شده است.
بیماران خاص
وی یاد آورشد: در حال حاضر، سه هزار و ۸۷ بیمار خاص شامل دیالیز ،پیوندی هموفیلی، تالاسمی، و ام اس به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت استان گیلان هستند.
سامانه ۱۶۶۶ بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت گیلان با اشاره به راه اندازی سامانه ۱۶۶۶ بیمه سلامت اضافه کرد: این سامانه برای پاسخگویی به ارائه دهندگان خدمات سلامت مردم و رسیدگی به درخواست‌های آنها در حوزه بیمه سلامت، فعال است و مردم می‌توانند سوال ها و نظرات خود درباره بیمه سلامت را از طریق این سامانه مطرح کنند.
طرف های قرارداد
وی یادآور شد:در زمان حاضر، یک هزار و ۷۵۲ موسسه اعم از پزشکان، بیمارستان های دولتی و خصوصی، درمانگاه ها، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی ، داروخانه ه طرف قرارداد با بیمه سلامت استان گیلان هستند.
گفتنی است ؛ بیمه شدگان می‌توانید با کد دستوری #۱۶۶۶* از طریق گوشی تلفن همراه خود می توانند از اعتبار دفترچه‌های خود مطلع شوند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.