کد خبر : 28874
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

کاهش نرخ باروری از عوامل اجتماعی مؤثر در سلامت است

کاهش نرخ باروری از عوامل اجتماعی مؤثر در سلامت است
دکتر آشوبی:کاهش زاد و ولد یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های نظام سلامت در دنیا و ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پویشگران‌ گیل:

محمدتقی آشوبی در اجلاس شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت (SDH) کشور در سالن همایش‌های دهکده ساحلی انزلی گفت: حاکمیت سلامت در جامعه وابسته به مداخلات متعددی بوده که تغییر آن‌ها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت مردم و جامعه هدف، مؤثر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه نظام سلامت برای رشد و اعتلای خود امروزه در بسیاری از مواقع با چالش‌ها و موانعی روبرو است،افزود: بررسی‌های عمیق و ارائه راهکار برای برون‌رفت از چالش‌ها بسیار اهمیت دار،از این‌رو مراکز تحقیقاتی باید با کنکاش و پژوهش پیرامون آن،گامی روبه‌جلو در رابطه با آن‌ها بردارند.

آشوبی با بیان اینکه کاهش نرخ باروری در کشور و گیلان از عوامل اجتماعی مؤثر در سلامت است، اضافه نمود: کاهش زاد و ولد یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های نظام سلامت در دنیا و ایران است.

وی از انجام حدود ۲ هزار فقره تحقیقات در حوزه باروری در کشور خبر داد و افزود: این میزان تحقیقات از سال ۹۶ تاکنون انجام شده که باید نتایج و میزان تأثیرگذاری و اثربخشی آن در جامعه مورد ارزیابی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه این استان پایین‌ترین نرخ باروری را دارد، گفت:ما طرح پیشنهادی به وزارت بهداشت و سازمان برنامه مبنی بر بیمه و پرداخت حقوق به زنان خانه‌دار غیرشاغل صاحب فرزند را داده و در آن تأکید کردیم که به ازای هر یک فرزند، ضمن پرداخت حقوق، سن بازنشستگی هم به‌تناسب آن کاهش پیدا کند.

آشوبی با بیان اینکه طرح حمایتی حقوقمند کردن مادران باردار از دانشگاه علوم پزشکی گیلان موردقبول واقع نشد، اضافه نمود: بیمه تأمین اجتماعی روستاییان و عشایر این طرح را اجرایی کرد و خوشبختانه این بیمه برای زنان غیرشاغل دارای حداقل سه فرزند در حال اجرا است.

وی سالمندی را چالش بعدی در حوزه جمعیت برشمرد و افزود: بحران سالمندی یکی از چالش‌های مهم نظام سلامت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سالمندی شاخصی هزینه‌بر است،گفت: بسیاری از استان‌های شمالی و همچنین استان‌های غیر مولد با پدیده سالمندی مواجه هستند.

آشوبی با بیان اینکه سالمندی ۸۰ درصد کل منابع نظام سلامت را به خود اختصاص می‌دهد،اضافه کرد: سالمندی در آینده نه‌چندان دور به ابر چالش کشور تبدیل می‌شود و باید مراکز توان‌بخشی را همچون مراکز بیمارستانی و درمانی در مناطق مختلف ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه تحقیقات در حوزه سالمندی کاربردی نیست، افزود: اگر هم تحقیقاتی در این رابطه وجود دارد هنوز موردپذیرش تصمیم گیران و سیاست‌گذاران قرار نگرفته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.