کد خبر : 3249
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۶

در راستای حفاظت از انفال گیلان؛ ۷۷ هکتار از اراضی ساحلی گیلان رفع تصرف شد

در راستای حفاظت از انفال گیلان؛ ۷۷ هکتار از اراضی ساحلی گیلان رفع تصرف شد
نیازمند تجهیز یگان حفاظت به دستگاه‌های به روز الکترونیکی به ویژه مانیتورینگ هستیم تا عرصه‌ها در لحظه پایش و رصد شود.

به گزارش پویشگران گیل:
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، از آزادی سازی ۹۸ درصدی حریم ۶۰ متری ساحل استان خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۷۷ فقره عملیات رفع تصرف را انجام دادیم و ۷۷ هکتار از اراضی ساحلی را آزاد کردیم.
به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، سرهنگ محمد قربانی لرد، با بیان اینکه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری وظیفه مهم و سنگین حفاظت از اراضی ملی را برعهده دارد، اظهار کرد: این ماموریت به یگان حفاظت واگذار شده تا حراست و حفاظت از میراث ملی و منابع طبیعی را انجام دهیم.
وی با اشاره به فعالیت یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان از سال ۸۴، عنوان کرد: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شبانه روزی آماده حفاظت از انفال هستند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از راه اندازی گشت های ۲۴ ساعته در سطح اراضی ملی استان خبر داد و گفت: عرصه های منابع طبیعی استان را به ۳۲۲ بلوک تقسیم کردیم و حفاظت و حراست از عرصه ها را انجام می دهیم.
قربانی لرد، پیشگیری و مقابله با هرگونه تصرف در عرصه های ملی، برخورد با قطع و قاچاق درختان و اشجار جنگلی، پیشگیری و مقابله با حریق‌های احتمالی در جنگل ها و مراتع و مقابله با دامداری غیر مجاز را از جمله ماموریت های یگان حفاظت در استان گیلان دانست.
وی رویکرد یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در برنامه هفتم را مردمی‌سازی دانست و بیان کرد: امر حفاظت از انفال یک امر مردمی بوده و مادامی که مردم در کنار نیروهای حفاظتی نباشند، موفقی حاصل نمی شود.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان فرهنگ سازی و هوشمندسازی را دو رویکرد دیگر حفاظتی در برنامه هفتم دانست و متذکر شد: نیازمند تجهیز یگان حفاظت به دستگاه‌های به روز الکترونیکی به ویژه مانیتورینگ هستیم تا عرصه‌ها در لحظه پایش و رصد شود.
قربانی لرد، همچنین بر تقویت تجهیزات و ادوات انفرادی و خودرویی یگان حفاظت به ویژه در زمان وقوع حریق جنگل ها تاکید کرد و افزود: سال گذشته در قالب تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، حدود ۲۱۳۸ فقره رفع تصرف در عرصه‌های ملی استان انجام شد.
وی از رفع تصرف ۴۶۴ هکتاری اراضی ملی و خلع ید افراد سودجو طی سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: در سال جدید نیز ۵۳۳ فقره عملیات رفع تصرف به مساحت ۱۲۸ هکتار انجام شده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه در حوزه ساحل نیز به دنبال رستور رئیس جمهور مبنی از آزادسازی حریم ۶۰ متری دریا ۹۸ درصد آزادسازی انجام شده است، خاطر نشان کرد: گیلان ۲۸۲ کیلومتر نوار ساحلی به مساحت ۶۵ هزار هکتار دارد که طی سال گذشته ۱۷۷ فقره عملیات رفع تصرف را انجام دادیم و ۷۷ هکتار از اراضی ساحلی را آزاد کردیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.