کد خبر : 1650
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۷

توقف احداث زباله سوز به دلیل‌عدم تامین اعتبار 

توقف احداث زباله سوز به دلیل‌عدم تامین اعتبار 
پروژه ساماندهی لندفیل سراوان پیشرفت 35 درصدی دارد و از جدول زمانبندی جلوتر هستیم.

به گزارش پویشگران گیل:
معاون عمرانی استاندار گیلان از اجرای طرح جامع پسماند در هفت پهنه خبر داد و اضافه کرد:در گیلان روزانه دو هزارتن زباله تولید می‌شود و لذا برای همه پهنه‌ها برنامه ریزی کردیم.
مسعود کاظمی، ورود به حوزه پسماند را نیازمند بررسی زیرحوزه هایی از جمله تفکیک از مبدا،جمع آوری،پردازش، تولید کودآلی،زباله‌سوز و محل دفن دانست و اظهار کرد:استاندار گیلان از نخستین روزهای مسئولیتش، پیگیر امورات حوزه پسماند بود، زیرا زباله و پسماند ابرچالش گیلان است.
وی با اشاره به اتفاقات خوب و رضایت‌بخش حوزه پسماند استان با محوریت شهرداری رشت، افزود: علاوه بر بهسازی محل دفن سراوان، فعالیت شرکت کود آلی نیز افزایش یافته و شاهد انجام تفکیک زباله از مبدا در پهنه مرکزی استان هستیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان در گفت وگوی ویژه خبری باران، از اجرای طرح جامع پسماند با اولویت لندفیل سراوان خبر داد و تصریح کرد: براساس این طرح اقدامات عمرانی و خدماتی در منطقه انجام شده است.
کاظمی با اشاره به تولید روزانه 1000 تا 1200 تن زباله در پهنه رشت، بیان کرد: نه فقط زباله‌های شهرستان رشت، بلکه زباله‌های چند شهرستان به لندفیل سراوان انتقال داده می‌شود.
وی کارخانه کود آلی رشت را دارای دو خط فعال 500 تنی دانست و خاطرنشان کرد: این دو خط 100 تا 150 تن از حجم ورودی زباله را پردازش می‌کردند لذا با دستور استاندار، دو خط جدید به این کارخانه اضافه شد که هم اکنون تست سرد آن به بهره‌برداری رسیده و تست گرمش نیز زیر بار زباله است.
معاون عمرانی استاندار گیلان با اشاره به دو شیفته شدن خطوط قدیمی با ظرفیت 300 تن، عنوان کرد: تا سه ماه آینده دو خط جدید که هم اکنون پیشرفت 98درصدی دارد، نیز وارد مدار شده و با ظرفیت 1000 تن در روز به شهرداری رشت تحویل قطعی می شود.
وی با بیان اینکه سراوان حدود چهار دهه میزبان پسماندهای شهرستان های گیلان بوده است، تاکید کرد: پروژه ساماندهی لندفیل سراوان پیشرفت 35 درصدی دارد و از جدول زمانبندی جلوتر هستیم.
کاظمی، با اشاره به سفر رئیس جمهور به گیلان و تخصیص اعتبار 1200 میلیارد تومانی برای پسماند استان، بیان کرد:600 میلیارد تومان برای محل دفن و مابقی برای تصفیه خانه شیرابه تخصیص یافته است. تعهد پیمانکار تصفیه خانه سه دهم لیتر بر ثانیه بوده که هم اکنون در مرحله مطالعاتی و آزمایشگاهی است و خروجی پس از تایید سازمان حفاظت محیط زیست مورد بهره برداری قرار می‌گیرد؛ البته با کمک سازمان انرژی اتمی و شرکت های دانش بنیان ضریب اطمینان را افزایش خواهیم داد، زیرا عوامل جوی و فصول مختلف بر تولید شیرابه اثرگذار است.
وی اولین گام در مدیریت پسماند را تفکیک از مبدا دانست و متذکر شد: با دستور استاندار، هر ۵۵ شهرداری استان با محوریت رشت طرح تفکیک از مبدا را در دستور کار دارند که کمترین هزینه و بیشترین اثرگذاری را دارد؛ در روستاها نیز طرح مپ را با حذف سطح‌های زباله اجرایی کردیم و 886روستا از 1800روستای دارای دهیاری استان، در حال تفکیک از مبدا پسماند هستند.
معاون عمرانی استاندار گیلان، با بیان اینکه در شهرها و روستاهای سبز زباله تولید نمی‌شود،گفت: پنجشنبه‌های پسماند را در شهرستان‌ها با محوریت فرمانداران تعریف کردیم و نهضت پسماند در گیلان به راه افتاده است.
کاظمی، قرارداد زباله سوز رشت را نیازمند اعتبار ۴۰ میلیون دلاری فی ما بین شهرداری و شرکت «TTS» دانست و اظهار کرد: این پروژه به دلیل عدم تامین اعتبار متوقف شد و لذا در حال پیگیری ملی هستیم.
وی ادامه داد: ریجکت ها پس از تفکیک از مبدا زباله و جمع آوری آن و تبدیل به کود آلی برای کشاورزی، به زباله سوز برده می‌شوند و لذا قبل از راه اندازی زباله سوز، نیازمند دفن بهداشتی هستیم.
معاون عمرانی استاندار گیلان از اجرای طرح جامع پسماند در هفت پهنه خبر داد و اضافه کرد: در گیلان روزانه 2000 تن زباله تولید می‌شود و لذا برای همه پهنه‌ها برنامه‌ریزی کردیم که به صورت هفتگی در کارگروه پسماند استان بررسی می‌شود.
وی همچنین از ارائه خدمات ویژه به مردم منطقه سراوان به عنوان منطقه ۶ شهرداری رشت خبر داد و خاطرنشان کرد: در کنار ویزیت و باشگاه و مدرسه رایگان و آبرسانی و برق رسانی، به زودی یک سینما در این منطقه راه اندازی می شود.
کاظمی، با اشاره به اهمیت زیست محیطی دو رودخانه رشت و در نهایت تالاب انزلی، بیان کرد: علاوه بر پسماند سراوان، تصفیه خانه‌های فاضلاب رشت و شهر صنعتی و زندان لاکان و مسکن مهر را با اعتبار 7150 میلیارد تومانی وارد مدار کردیم و غالب بیمارستان‌ها نیز تصفیه خانه فاضلاب دارند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.