کد خبر : 10891
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲

اجرای طرح «زراعت چوب» در ۱۰ هزار هکتار از اراضی سپاه قدس گیلان

اجرای طرح «زراعت چوب» در ۱۰ هزار هکتار از اراضی سپاه قدس گیلان
دولت با توسعه زارعت چوب، گام بلندی با رویکرد حفاظت از عرصه‌های جنگلی برداشته ضمن آنکه این مهم به کاهش قاچاق چوب نیز منجر شده و به ارتقا تولیدات و پویایی صنایع سلولزی می‌انجامد.

به گزارش پویشگران گیل:
فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب در ۱۰ هزار هکتار از اراضی این نهاد، گفت: یکی از اهداف طرح زراعت چوب عدم وابستگی به واردات است.
سردار محمد عبدالله‌پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید از ظرفیت اشتغال‌زایی گیلان در عرصه‌های مختلف استفاده شود، اظهار کرد: ظرفیت‌های خوب مردمی به‌لحاظ اشتغال در کشور و گیلان وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها در جهت اشتغالزایی و افزایش تولید استفاده شود.
وی جنگل‌ها را سند گردشگری استان گیلان دانست و گفت: جنگل‌های گیلان سند گردشگری استان هستند که بدون هیچ تخریبی می‌توان از این نعمت خدادادی در آمدهای زیادی در زمینه گردشگری کسب کرد.
فرمانده سپاه قدس گیلان با تأکید بر لزوم اجرای طرح زراعت چوب در استان، تصریح کرد: زراعت چوب یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی است که با اجرای آن تلاش شده هم از تخریب جنگل‌ها جلوگیری شود و هم فرصتی فراهم شود آیندگان نیز از این نعمت خدادادی بهره‌مند شوند.
سردار عبدالله‌پور جنگل‌های هیرکانی را یکی از ظرفیت‌های گردشگری گیلان دانست و بیان کرد: حفاظت و صیانت از جنگل‌های هیرکانی برای نسل‌های آینده از وظایف مسئولان است لذا نباید برای منافع شخصی آن‌ها را تخریب کنیم.
اجرای طرح «حاج قاسم» در حوزه زراعت چوب
وی با اشاره به اهمیت اجرای درست طرح زراعت چوب در کشور و استان گیلان، افزود: ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، درآمدزایی برای جوامع محلی، استفاده از زمین‌های بایر، تنفس واقعی‌تر جنگل و طمع کمتر برای قطع درختان جنگلی، تأمین مواد اولیه صنایع سلولزی، تأمین نیاز صنایع چوبی کشور و احتیاج به واردات کمتر از جمله مزایای توسعه زراعت چوب است.
فرمانده سپاه قدس گیلان ادامه داد: مصرف چوب در کشور ۱۱ میلیون مترمکعب و این میزان مصرف در گیلان ۴.۵ تا پنج میلیون متر مکعب است.
سردار عبدالله‌پور با اعلام رضایت از اجرای طرح همگام با کشاورز1 در استان گیلان گفت: در حوزه زراعت چوب با هماهنگی جهاد کشاورزی، اجرای طرح «حاج قاسم» را در استان از چندی پیش آغاز و پرورش نهال نیز در استان انجام شده است.
وی از اختصاص ۱۰ هزار هکتار از اراضی سپاه قدس گیلان به منظور کاشت نهال و اجرای طرح زراعت چوب در گیلان خبر داد و افزود: سپاه قدس گیلان همواره خود را یکی از حامیان تولید و ایجاد اشتغال در کشور دانسته و در همین راستا ۱۰ هزار هکتار از اراضی خود را به منظور کاشت نهال و اجرای طرح زراعت چوب در اختیار متولیان امر و متقاضیان قرار داده است.
فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه دولت با توسعه زارعت چوب، گام بلندی در حفاظت از عرصه‌های جنگلی برداشته است، تصریح کرد: زراعت چوب یکی از اقدامات مهمی است که در گیلان می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، زیرا دولت با توسعه زارعت چوب، گام بلندی با رویکرد حفاظت از عرصه‌های جنگلی برداشته ضمن آنکه این مهم به کاهش قاچاق چوب نیز منجر شده و به ارتقا تولیدات و پویایی صنایع سلولزی می‌انجامد.
اشتغال زایی برای ۵۲۰۰ کشاورز در حوزه صنوبرکاری
سردار عبدالله‌پور با اشاره به سازمان‌های مشارکت کننده در طرح زراعت چوب در این استان، بیان کرد: استانداری گیلان، سپاه قدس گیلان، سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، دانشگاه گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در این طرح مشارکت دارند.
وی یکی از اهداف طرح زراعت چوب را عدم وابستگی به واردات دانست و تصریح کرد: ️نیاز روز افزون به چوب، گسترش صنایع چوبی، کمک به تأمین مواد اولیه صنایع چوبی و کمتر شدن نیاز به واردات و قاچاق چوب، کمک به اقتصاد و معیشت کشاورزان با استفاده از زراعت چوب در اراضی مستثنیات مردمی و حفظ جنگل‌های هیرکانی و کمک به محیط زیست از جمله اهداف مهم در طرح زراعت چوب است.
فرمانده سپاه قدس گیلان ادامه داد: طرح زراعت چوب اگر منجر به افزایش، تولید در واحد سطح، افزایش سطح صنوبرکاری، بهبود کیفیت محصول و همچنین کاهش زمان تولید شود می‌توان به راحتی اقتصاد گیلان را رونق بخشید.
سردار عبدالله‌پور با بیان اینکه افزایش طرح زراعت چوب در استان باعث ایجاد اشتغال پایدار در استان می‌شود، تصریح کرد: طبق آمار تاکنون پنج هزار و ۲۰۰ کشاورز صنوبرکار (اشتغال مستقیم)، ۱۰ تثبیت اشتغال قریب شرکت صنایع چوبی، تثبیت اشتغال ۳۰۰ نفری و اشتغال یک‌هزار و ۵۰۰ راننده و کارگر برش درخت به طور غیر مستقیم در گیلان انجام شده است لذا به طوری کلی ۶ هزار اشتغال مستقیم و ۱۲ هزار اشتغال غیر مستقیم صورت گرفته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.