کد خبر : 848
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۵

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان: ذخیره آب سد سفیدرود به ۷۳۰ میلیون مترمکعب رسید 

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان: ذخیره آب سد سفیدرود به ۷۳۰ میلیون مترمکعب رسید 

به گزارش پویشگران گیل: مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، با اشاره به رهاسازی آب سد و شروع آبگذاری از روز گذشته با وجود ذخیره ۷۳۰ میلیون مترمکعبی، اضافه کرد: سال گذشته در شروع آبگذاری، ۸۳۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از امسال بود. وحید خرمی، مجموع مصارف آب در استان گیلان اعم

به گزارش پویشگران گیل:
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، با اشاره به رهاسازی آب سد و شروع آبگذاری از روز گذشته با وجود ذخیره ۷۳۰ میلیون مترمکعبی، اضافه کرد: سال گذشته در شروع آبگذاری، ۸۳۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از امسال بود.
وحید خرمی، مجموع مصارف آب در استان گیلان اعم از کشاورزی و شرب و صنعتی را سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب دانست و اظهار کرد: از این میزان، ۳۰۰ میلیون مترمکعب از طریق منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود.
وی با اشاره به تامین ۳ میلیارد مترمکعبی از طریق آب‌های سطحی، افزود: تامین دو میلیارد مترمکعب از مصارف آبی استان به سد سفیدرود وابسته است و این سد یکی از منابع مهم آبی استان بوده و ۷۰درصد شالیزارها را تحت پوشش قرار می‌دهد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان در گفت وگوی خبری باران، با بیان اینکه وضعیت آبی استان و کاهش بارش‌ها خودش را در ذخیره سد سفیدرود نشان می‌دهد، گفت: با توجه به ذخیره سد درباره مصرف آب تصمیم گیری می‌کنیم.
خرمی، با اشاره به رهاسازی آب سد و شروع آبگذاری از روز گذشته با وجود ذخیره ۷۳۰ میلیون مترمکعبی، اضافه کرد: سال گذشته در شروع آبگذاری، ۸۳۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از امسال بود؛ این در حالی است که سال گذشته کاهش محسوس داشتیم و سخت‌ترین سال از نظر منابع آب کشاورزی بود و لذا امسال وضعیت سخت‌تری داریم و باید از تجربه سال قبل استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه سال گذشته کمتر از یک میلیارد مترمکعب آب مصرف کردیم، متذکر شد: استاندار گیلان قرارگاه جهادی آب را با حضور فرمانداران و مدیران دستگاه‌ها تشکیل داد و همه مسئولان پای کار آمدند و امسال نیز نیازمند همکاری هستیم و باید صرفه جویی کنیم.
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان فعالیت چاهک‌ها و آب بندان‌ها و رودخانه‌ها را تا اردیبهشت ماه دانست و عنوان کرد: در خردادماه و تیرماه نمی‌توانیم انتظار جبران بارش داشته باشیم و لذا با توجه به بارش‌های خوب روزهای اخیر، رهاسازی آب سد را ۹روز به تاخیر انداختیم تا صرفه جویی در مصرف آب سد داشته باشیم.
وی همین تاخیر چند روزه را موجب ذخیره‌سازی ۵۰ میلیون مترمکعبی آب در پشت سد دانست و تصریح کرد: آبگذاری تا پایان اردیبهشت ماه پیوسته خواهد بود و برای خردادماه و تیرماه نوبت‌بندی آغاز می‌شود.
خرمی ۷۰ درصد از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان را وابسته به سد دانست و خاطرنشان کرد: ۶۷هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان آبخور سنتی هستند و از سردهنه‌ها و رودخانه‌ها و آب بندان‌ها برای شخم و نشاء استفاده می‌کنند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه ۸۰ درصد اراضی داخل شبکه سد تاکنون شخم و خزانه گیری را انجام دادند و ۳۰ درصد موفق به نشاء شدند، اظهار کرد: در خارج از شبکه نیز شاهد انجام صد درصدی شخم و خزانه گیری هستیم و بیش از ۵۰ درصد نشاء کردند.
وی گیلان را دارای ۹هزار هکتار آب بندان فعال دانست و متذکر شد: این آب بندان‌ها دائما به لایروبی نیاز دارند، زیرا رسوب‌گذاری انجام می‌شود و لذا از محل بند «ذ» تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ (بهره برداری از خاک داخل آب بندان) لایروبی ۵۰۰ هکتار از این آب بندان‌ها را آغاز کردیم و به منابع دولتی تکیه نداریم.
خرمی، ارزش خاک لایروبی شده داخل آب بندان‌ها را ۱۱۰ میلیارد تومان دانست و اضافه کرد: امسال نیز ۱۵۰ میلیارد تومان کار تعریف کردیم و لایروبی ۴۲۰ هکتار به محض مصرف آب داخل آب بندان آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه ۵۰۰ سردهنه مهم سنتی داریم که به دنبال بارش شدید باران تخریب و مجددا احیا می‌شوند، بیان کرد: در حال حاضر همه سردهنه‌ها در مدار هستند؛ همچنین بیش از ۹۱۰ دستگاه پمپ سنگین اعم از برقی و دیزلی در ایستگاه‌های پمپاژ داریم که همه در مدار قرار دارند و هزینه تعمیر و نگهداری و تعویض و برق‌رسانی آن‌ها را انجام می‌دهیم.
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به فعالیت ۲۶۰ حلقه چاه عمیق آب منطقه ای، تاکید کرد: جهاد کشاورزی نیز ۳۵۰ پمپ و ۳۰۰ حلقه چاه دارد که همه در مدار هستند و بیش از ۶۰ هزار حلقه چاه مجاز و غیر مجاز در سطح استان داریم.
وی همچنین از لایروبی ۶۵۰ کیلومتری انهار درجه یک و دو با بیل مکانیکی خبر داد و گفت: لایروبی انهار را با کمک دستگاه‌های اجرایی انجام دادیم که موجب می‌شود آب با سرعت به مزرعه برسد و در اختیار کشاورز قرار بگیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.