کد خبر : 383
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۶

مدیرکل منابع طبیعی گیلان اعلام کرد: جنگل های مخروبه گیلان احیا می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی گیلان اعلام کرد: جنگل های مخروبه گیلان احیا می‌شود

به گزارش پویشگران گیل: مدیرکل منابع طبیعی گیلان، از فعالیت ۹ نهالستان دولتی در سطح استان خبر داد و بیان کرد: در بخش دولتی بیش از چهار میلیون و ۴۰۴ هزار و ۵۰۰ اصله نهال تولید کردیم و آماده کاشت در فصل کاشت سال جاری است. سرخوش کرم زاده با اشاره به اجرای طرح ملی

به گزارش پویشگران گیل:
مدیرکل منابع طبیعی گیلان، از فعالیت ۹ نهالستان دولتی در سطح استان خبر داد و بیان کرد: در بخش دولتی بیش از چهار میلیون و ۴۰۴ هزار و ۵۰۰ اصله نهال تولید کردیم و آماده کاشت در فصل کاشت سال جاری است.
سرخوش کرم زاده با اشاره به اجرای طرح ملی و مردمی کاشت یک میلیارد اصله درخت در طول چهار سال،اظهار کرد:تعهد استان گیلان تولید و کاشت سالانه هشت میلیون اصله نهال است که در مجموع چهار سال به ۳۲ میلیون اصله می‌رسد.
وی از تولید سالانه بالغ بر ۹میلیون اصله نهال در استان گیلان خبر داد و افزود: این نهال‌ها هم در نهاستان‌های دولتی و هم توسط بخش خصوصی تولید می شود و لذا طبق برنامه ریزی‌ها طی امسال بالغ بر ۹میلیون و ۴۰۰ هزار اصله نهال تولید خواهیم کرد که بیشتر از تعهد ۸ میلیون اصله است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان بخشی از نهال‌های تولید شده توسط بخش خصوصی را ویژه زراعت چوب دانست و تصریح کرد:برخی از شهرستان‌ها به ویژه صومعه سرا و آستانه‌اشرفیه در حوزه صنوبرکاری پیشگام هستند و مساحت بالایی را به زراعت چوب در اراضی مستثنیات اختصاص داده اند.
کرم زاده با بیان اینکه هم اکنون در حال تولید نهال برای طرح یک میلیارد اصله درخت هستیم، عنوان کرد: فقط در نهالستان پیلمبرای اداره کل منابع طبیعی استان بالغ بر ۳ میلیون اصله نهال تولید شده؛ این در حالی است که طی سنوات گذشته علیرغم وجود ظرفیت مناسب، حدود یک میلیون اصله نهال در این نهالستان تولید می‌شد.
وی با اشاره به انجام عملیات وجین و رشد نهال در نهالستان‌های گیلان، خاطرنشان کرد: این نهال‌ها را به مرحله کاشت خواهیم رساند و خوشبختانه هم اکنون از وضعیت کمی و کیفی خوبی برخوردار هستند و به گفته رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، یکی از نهالستان‌های الگو در سطح ملی است.
مدیرکل منابع طبیعی گیلان از فعالیت ۹نهالستان دولتی در سطح استان در کنار نهالستان‌های بخش خصوصی خبر داد و بیان کرد: در بخش دولتی بیش از ۴ میلیون و ۴۰۴هزار و۵۰۰ اصله نهال تولید کردیم و آماده کاشت در فصل کاشت سال جاری است که از مهرماه آغاز می شود.
وی نهال‌های تولید شده را غالبا از نوع بومی و جنگلی شامل افرا و شیردار و توسکا و بلوط و ون و کاج تدا و کاج کریپتومریا و… دانست و متذکر شد: اقدام به تولید نهال صنوبر نیز کردیم که به صورت رایگان جهت زراعت چوب توزیع می شود.
کرم زاده با اشاره به توزیع نهال‌های طرح کاشت یک میلیارد اصله درخت بین ادارات و دستگاه‌ها و مدارس و شهرداری‌ها و بیمارستان‌ها و… که دارای فضای مناسب برای ایجاد پوشش گیاهی هستند، گفت: بخش دیگری از نهال‌ها را در اراضی جنگلی می‌کاریم؛ برخی از مناطق جنگلی مخروبه بوده و به صورت لکه ای در جریان رانش و حریق و پروژه های راه و… دچار آسیب شده اند و لذا اقدام به احیا و توسعه جنگل از طریق نهالکاری می‌کنیم.
مدیرکل منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه به طور میانگین در هر هکتار هزارتا ۱۱۰۰اصله نهال کاشته می‌شود،اضافه کرد:طرح کاشت یک میلیارد اصله درخت رویکرد مردمی دارد و با کمترین اعتبارات دولتی دنبال می‌شود لذا خواستار مشارکت مردم در امر نهالکاری هستیم.خوشبختانه زراعت چوب در استان گیلان نهادینه شده و مردم از سنوات گذشته اقدام به تولید نهال و زراعت چوب می کنند.
وی با اشاره به تعهد ۱۸۰۰هکتاری زراعت چوب در استان گیلان طی سال گذشته، تصریح کرد: ۸۰ درصد کار عملیاتی شده و در ۸۰۰ هکتار زراعت چوب را انجام دادیم و مابقی عرصه ها به صورت توده‌های جنگل طبیعی تحت حفاظت قرار گرفته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.