کد خبر : 794
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۱

انتخاب موشنگاه( میشم‌گاه) بعنوان روستای پایلوت طرح «روستاهای محیط زیستی بدون زباله»

انتخاب موشنگاه( میشم‌گاه) بعنوان روستای پایلوت طرح «روستاهای محیط زیستی بدون زباله»

به گزارش پویشگران گیل: به نقل از پایگاه خبری گیلان صدر، موشنگاه( میشم گاه) که بعنوان روستای پایلوت طرح «روستاهای محیط زیستی بدون زباله» توسط معاونت‌عمرانی استانداری گیلان انتخاب شده است؛با حضور و همراهی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری و بخشدار سنگر و اعضای گروه مردم نهاد «سرزمین ایده آل ما»؛ بعنوان یکی

به گزارش پویشگران گیل: به نقل از پایگاه خبری گیلان صدر، موشنگاه( میشم گاه) که بعنوان روستای پایلوت طرح «روستاهای محیط زیستی بدون زباله» توسط معاونت‌عمرانی استانداری گیلان انتخاب شده است؛با حضور و همراهی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری و بخشدار سنگر و اعضای گروه مردم نهاد «سرزمین ایده آل ما»؛ بعنوان یکی از قدیمی ترین و فعالترین گروه‌های محیط زیستی استان گیلان و همراهی اهالی این روستا؛ در میان ریزش باران؛ از زباله پاکسازی شد.
صدرالله فرخی،مدیرعامل سازمان پسماند استانداری گیلان نیز در این برنامه با اشاره به اینکه در دیگر کشورها زباله یک موهبت محسوب می‌شود؛ افزود: با وجود اینکه برخی نقاط دنیا از سایر کشورها به منظور استحصال برق و… زباله وارد میکنند اما متاسفانه ما با معضل زباله مواجهیم!
وی با بیان اینکه پس از گذشت ۳۶ سال متوالی که در منطقه سراوان تخلیه زباله صورت گرفته است؛ در این دولت؛ عزم جدی برای حل این معضل بوجود آمده و وعده‌هایی که در خصوص بهسازی و بسته شدن این سایت زباله به مردم داده شد درحال انجام می‌باشد؛ خاطرنشان کرد: تاکنون عملیات بهسازی لندفیل سراوان بیش از۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
فرخی با تاکید بر اینکه همه ما وظیفه داریم نسبت به حفظ طبیعت،این میراثی که از پیشینیان به ما ارث رسیده تلاش کنیم؛ افزود: متاسفانه ما نسبت به این میراث بد عمل کرده‌ایم در حالی که می‌توانیم با تفکیک از مبدا و‌ آموزش و فراگیری روش تبدیل زباله‌تر به کمپوست و غیره کمترین زباله را به طبیعت بازگردانیم.
وی افزود: ما هم در کنار مردمی هستیم که در روز تعطیل در این برنامه حضور پیدا کرده اند و خود خواستار این هستند که طبیعتی پاک داشته باشند.
حسین محبتی، بخشدار سنگر نیز با معرفی ویژگی‌ها و‌ پتانسیل‌های بخش سنگر بعنوان بزرگترین بخش شهرستان رشت که از ۵ شهرستان استان گیلان نیز بزرگتر است و اشاره به پهنه جنگلی وسیعی که دراین بخش قرار دارد؛ افزود:جاذبه‌های گردشگری چند روستای شاخص این بخش همچون موشنگاه؛ کلسرک؛کچا؛جوکلبندان؛سراوان که زیباترین طبیعت منطقه را دارا هستند؛ موجب ورود گردشگران و‌ مسافران زیادی به این محدوده شده است.
محبتی با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما با گردشگران رهاسازی زباله در طبیعت است؛ افزود:مردم گیلان بسیار مهمان‌نواز هستند اما حداقل انتظار ما از گردشگران این است که زباله تولیدی خود را از پهنه طبیعت خارج کنند یا در محل‌های در نظر گرفته شده تخلیه کنند و چهره زیبای جنگل‌ها را با زباله آلوده نکنند.
بخشدار سنگر افزود:امیدواریم احترام و توجه به طبیعت که نشات گرفته از فرهنگ اصیل ایرانی ماست؛ مجددا احیا و فراگیر شود و اکنون که این روستا آغازکننده طرح روستای پاک شده است؛ با همت مردم محلی فرهنگ‌سازی برای مسافران نیز انجام شود.
وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ سال نصف شهرهای استان گیلان زباله خود را در منطقه زیبای سراوان تخلیه کرده‌اند؛افزود:در یکسال اخیر اقدامات مثبتی انجام شده است اما هنوز مهم‌ترین موضوعی که نیاز به‌ فرهنگ‌سازی و اقدام جدی از سوی دولت و مردم دارد؛ بحث تفکیک از مبدا است.
پیمان بازدیدی، مدیرعامل موسسه محیط زیستی سرزمین ایده ال ما نیز با بیان اینکه طی هماهنگی با استانداری گیلان در راستای طرح روستای بدون زباله و با توجه به اینکه مردم روستای گردشگری موشنگاه سالها درگیر معضل زباله سایت سراوان بوده و اکنون خود علاقمند به فراگیری و آموزش و داشتن روستای بدون زباله هستند؛ بنا شد آغاز این طرح از همین روستا باشد و ۳ تا ۵ تن از دغدغه مندان محلی با معرفی دهیار با هدف صفر شدن زباله این روستا توسط آموزشگرهای این گروه محیط زیستی آموزش داده شوند و خود در روستا مشغول آموزش به دیگران شوند.
بازدیدی اظهار امیدواری کرد که این حرکت با همت مسئولین آغازی باشد برای مدیریت زباله کل روستاهای استان گیلان تا دیگر شاهد این فجایع محیط زیستی نباشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.