کد خبر : 1991
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۳

مدیرکل محیط زیست گیلان؛ تفکیک زباله در مبدأ، آغازی برای ورود به یک مسیر سبز

مدیرکل محیط زیست گیلان؛ تفکیک زباله در مبدأ، آغازی برای ورود به یک مسیر سبز
سرمایه گذاری در زمین، توسعه بازیافت و بهره وری سبز

به گزارش پویشگران گیل:
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ضمن گرامی داشت هفته زمین پاک گفت: مدیریت صحیح پسماند فقط از طریق الگوی موفق تفکیک از مبدأ و بازیافت تحقق می یابد.
به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان؛ حمزه عشوری اظهار داشت؛ هدف از برگزاری گرامی داشت هفته زمین پاک (از ۲ تا ۸ اردیبهشت) ایجاد آگاهی و جلب افکار عمومی در راستای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی زمین می باشد تا با ایجاد فرهنگ حفظ محیط زیست همه مردم خود را نسبت به پاکیزه نگهداشتن زمین موظف بدانند.
وی با اشاره به اینکه  تفکیک زباله در مبدأ شروعی است برای ورود به یک مسیر سبز و اگر زیرساخت و تمرکز مدیریت شهری و زیست محیطی به اشاعه فرهنگ تفکیک از مبدأ مبتنی باشد، هزینه‌های مادی و معنوی مدیریت پسماند در دیگر مراحل مدیریتی بخصوص جمع آوری و حمل ونقل زباله‌ها به حداقل می‌رسد چرا که ضرورت انکارناپذیر به نام «مراقبت از محیط زیست» در مسیر مدیریت صحیح پسماند تنها و تنها از راه الگوی موفق تفکیک از مبدأ و بازیافت محقق می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان افزود: شعار هفته زمین پاک در سال جاری، «سرمایه گذاری در زمین، توسعه بازیافت و بهره وری سبز» انتخاب شده است.
حمزه عشوری اضافه کرد:به همین منظور و دردر راستای تنویر افکار عمومی و گسترش مسئولیت اجتماعی در قبال حفظ محیط زیست در بین شهروندان برنامه های متنوعی از جمله نواختن زنگ زمین پاک در مدارس، اجرای برنامه‌ها پاکسازی مناطق گردشگری و تفرجگاه‌ها و تداوم برنامه “اقدام ملی مسیر سبز- ایران پاک” با پاکسازی طبیعت و محیط زیست می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان همچنین پاکسازی نمادین مبادی ورودی و خروجی شهرها به مناسبت روز و هفته جهانی زمین پاک ، استفاده از ظرفیت خانه های محیط زیست در تبیین اقدامات و مردمی‌سازی محیط زیست ، برگزاری همایش «عصر خاطره » با مشارکت حوزه هنری ، جهاد دانشگاهی ، منابع طبیعی و محیط زیست گیلان  با موضوع حفاظت از محیط زیست ، منابع طبیعی و جنگل ، تبیین اهمیت محیط زیست با استفاده از ظرفیت های رسانه ای، افتتاح خانه‌های محیط زیست و تقدیر از دستگاه‌های برتر در حوزه مدیریت پسماند، را از دیگر برنامه های گرامی داشت هفته زمین پاک برشمرد.
دوم تا هشت اردیبهشت هفته زمین پاک نامگذاری شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.