کد خبر : 2918
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲

استاندار گیلان مطرح کرد؛ نقش پذیری دانشجویان در توسعه گیلان

استاندار گیلان مطرح کرد؛ نقش پذیری دانشجویان در توسعه گیلان
نقد منصفانه همراه با ارائه راهکار از سوی دانشجویان موجب گره گشایی مسائل می‌شود.

به گزارش پویشگران گیل:
استاندار گیلان با اشاره به نقش مهم دانشجویان در توسعه استان گفت: دانشجو قوه محرکه و پویایی جامعه است.
اسدالله عباسی در همایش پیشگامان رهایی به مناسبت سالروز تشکیل بسیج دانشجویی در جمع بسیجیان در دانشگاه آزاد لاهیجان اظهار کرد: تشکیل بسیج یکی از کارهای هوشمندانه حضرت امام (ره) بود که جاودانه شد.
وی با اشاره به رویکرد ماهیت مردمی بسیج، افزود: بسیج زاییده از بطن مردم است و تمام اقدامات و عملکردش در راستای خدمت صادقانه به مردم و رفع محرومیت‌ها ترسیم شده است.
استاندار گیلان با اشاره به نقش بی بدیل بسیجیان در هشت سال دفاع مقدس، بیان کرد: دفاع مقدس صحنه تمام عیار رزمایش بسیجیان جان بر کف برای دفاع از کیان اسلامی بود.
عباسی، پرورش اساتید و دانشجویان نخبه در کشور را یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمرد و اضافه کرد: در دوران پهلوی هیچ انگیزه‌ای برای تربیت پرورش اساتید و دانشجویان وجود نداشت و ظرفیت‌های امکانی آموزشی هم بسیار ضعیف بود.
وی با اشاره به تشکیل بسیج دانشجویی، افزود: بسیج دانشجویی در اندیشه، رفتار و نگرش جامعه هدف تحول ایجاد کرد.
استاندار گیلان با بیان اینکه دانشجو باید در بخش‌های مختلف الگوسازی باشد، گفت: دانشجو قوه محرکه و پویایی جامعه است و نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشور ایفا می‌کند.
– لزوم محتوا سازی علمی و دانشگاهی برای مسائل روز
عباسی با اشاره به اهمیت تحلیل و بررسی داده‌ها از سوی دانشجویان و نخبگان آموزشی، بیان کرد: دانشجو باید قدرت تجزیه و تحلیل مسائل روز را داشته باشد و بر اساس واقعیت‌ها و داده‌های پردازش شده به ارائه نظر بپردازد.
وی با تاکید محتواسازی علمی و دانشگاهی برای مسائل روز، افزود: پژوهش‌ها و مقالات دانشگاهی باید در محور حل مشکلات و مسائل روز باشد.
استاندار گیلان با اشاره به شکاف موجود بین دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها، بیان کرد: از گذشته خلاهایی بین دانشگاه‌ها و دستگاه‌ها ایجاد شده که باید این شکاف با تشکیل برنامه‌ها و همایش و حضور در جمع دانشجویان پر شود.
عباسی با تاکید بر ایجاد فضایی گفتمان محور در دانشگاه‌ها، بیان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا دانشجویان و نخبگان آموزشی مسئولان و دستگاه‌ها را مورد نقد قرار دهند و مسئولان هم موظف به پاسخگویی هستند.
وی با بیان اینکه سواد گفتمان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی هنری در دانشگاه‌ها تقویت شود، افزود: نقد منصفانه همراه با ارائه راهکار از سوی دانشجویان موجب گره گشایی مسائل می‌شود.
عباسی با اشاره نقش مطالبه گری دانشجویان از مسئولان، افزود: دانشجویان با آگاهی از شرایط و اختیار داده‌های آماری به مطالبه گری و نقد مسئولان بپردازند.
– روحیه دانشجو کنش گر و مطالبه گر است
استاندار گیلان با بیان اینکه روحیه دانشجو کنش گری و مطالبه گری است، گفت: دانشجو باید نسبت مسائل سیاسی، اقتصادی و معیشتی جامعه خویش دغدغه مند باشد و برای حل مسائل و چالش‌ها راه حل ارائه دهد.
عباسی با اشاره به مهر پایتخت چای کشور بر پیشانی لاهیجان، اضافه کرد: با تکیه بر مزیت‌های گردشگری گیلان، لاهیجان را به عنوان پایتخت چای کشور در یونسکو ثبت کردیم که قدم بسیار مهم و ارزشمندی بود.
وی با انتقاد از ویلاسازی‌ها در برخی مناطق روستایی گیلان، افزود: به جای ویلاسازی در مناطق گردشگری و روستایی گیلان باید با جذب سرمایه گذار، نسبت به تقویت زیرساخت‌های گردشگری اقدام کرد.
استاندار گیلان از فعال سازی ۱۶۵ واحد تولیدی راکد و نیمه تعطیل در استان خبر داد و اضافه کرد: بیش از ۸۰۰ واحد تعطیل و نیمه تعطیل در گیلان وجود دارد که با راه اندازی مجدد آن می‌توان بخشی از چالش‌های اشتغال استان را حل کرد.
عباسی با بیان اینکه دانشجویان گیلانی در توسعه استان نقش پذیر باشند، گفت: پژوهش‌های دانشجویی دانشگاه‌های گیلان روی مسائل، مشکلات، چالش‌ها و فرصت‌های استان گرایش داده شود.
وی با تاکید بر افزایش بصیرت و هوشمندی قشر دانشجو در تجزیه و تحلیل مسائل، افزود: دانشجویان بدون توجه به دروغ پردازی‌های رسانه‌ای دشمن، با تحقیق و بررسی به تجزیه و تحلیل مسائل بپردازند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.