دوشنبه 27 خرداد 1398

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی صورت گرفت؛
رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب و محصولات فرهنگی حوزه هنری گیلان

پویشگران گیل: به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، عصر روز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه، مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب و محصولات فرهنگی با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، رئیس حوزه هنری، جمعی از مدیران کل استانی و هنرمندان گیلان در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.
رئیس حوزه هنری گیلان در مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب منتشر شده توسط حوزه هنری این استان، اظهار کرد: از فعالان حوزه فرهنگ و هنر استان گیلان تقدیر می‌شود، تقدیر واقعی از هنرمندان به معنای فراهم آوردن زمینه مناسب برای تولید آثار هنری فاخر و در اختیار مردم قرار دادن است.
غلامرضا قاسمی با اشاره به استفاده جعلی از برخی واژه، افزود: در برخی زمان‌ها بحرانی تاریخی برخی واژه‌ها، اندیشه‌ها، کارها و رابطه‌ها از مفهوم اصیل خود خارج شده و از آنها استفاده‌های جعلی می‌شود.
وی با بیان اینکه در این مسیر کسانی که اهل دقت هستند آسیب و ستم می‌بینند، ادامه داد: امروز مرزها شکسته شده و فقط آهنگ، شور و جلوه‌ها هستند که سبب می‌شود درگیری‌های لفظی و بی نتیجه‌ای به وجود آورده و ضابطه‌ها نیز بهم ریخته شده است.
رئیس حوزه هنری گیلان با تاکید بر استفاده از عناوینی شاخص برای هر فردی در هر جایگاهی، افزود: امروز علاوه بر استفاده از عناوینی همانند ادیب توانا، شاعر خوش ذوق، پرهیزگار با تقوا برای افرادی که دارای شایستگی لازم نیستند، برخی اشعار و جملات را به افراد بزرگی مانند مولانا، حسین پناهی و سایر افراد نسبت می‌دهند.
- نسل جوان نسبت به ریشه‌های فرهنگ خود بی توجه نیست
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان نیز در ادامه این برنامه با تشبیه مجموعه آثار هنری به مزارع گندم، اظهار کرد: تولید کتاب، فیلم و آثار هنری همانند گندم با برکت است با این تفاوت که گندم پس از مصرف از بین می‌رود ولی آثار هنری تا ابد باقی مانده و نام هنرمندان آن نیز ماندگار می‌شود.
کیوان محمدی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های بزرگ در دهه ۹۰ جایگزینی فضای مجازی در مقابل آثار مکتوب بوده است، افزود: در دهه اخیر از فضای مجازی به عنوان وسیله‌ای برای تبلیغ آثار مکتوب استفاده شده و تکرار برخی آثار بیش از ۱۵۰ بار نشان می‌دهد که نسل جوان نسبت به ریشه‌های فرهنگ خود بی توجه نیست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به انقلاب‌های بزرگ دنیا، بیان کرد: عظمت انقلاب‌های بزرگ دنیا همانند انقلاب کبیر فرانسه نتیجه ادبیات و آثار بزرگی که پس از انقلاب چاپ و به ظهور رسیده است.
محمدی در تشریح نوع ادبیات دهه‌های پس از انقلاب نیز گفت: آثار ماندگار هنرمندانی همانند محمود دولت آبادی در دهه شصت، اوج حضور قوی و غنی بانوان در دهه هفتاد، انتشار ادبیات جنگ در دهه ۸۰ و تجدید انتشار آثاری مانند دا بیش از ۱۶۰ بار نشان می‌دهد هنر انقلاب اسلامی به مرور به دنبال تولید ادبیات خاص خود است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه نباید هنرمندان را محصور به چهارچوبی خاص کرد، افزود: کسانی که قلم به دست دارند به سمتی می‌روند که جامعه از آنها می‌خواهد و نباید باعث شویم قفل‌ها و اذهانی که انقلاب باز کرده با محدود کردن هنرمندان در چهارچوبی خاص محصور و محدود شود.
وی با تاکید بر اینکه هزینه برای تولید کتاب در واقع سرمایه گذاری ماندگار است، گفت: باعث تأسف است که آثار برخی هنرمندان در رسانه ملی دیده نشود و باید به کمک یکدیگر این مشکل را حل کرد.
تقدیر از حجت‌الاسلام و المسلمین یاری مدیر کل پیشین سازمان تبلیغات اسلامی گیلان و رونمایی از پرتره دو تن از هنرمندان استان (اکبر اکسیر و کریم ملک‌مدنی) از دیگر برنامه‌های مراسم مذکور بود.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir