چهارشنبه 29 خرداد 1398

متولیان امر وظیفه دارند فضای فیزیکی لازم را برای مطالعه مردم آماده کنند

پویشگران گیل: نماینده ولی فقیه در گیلان، در دیدار با مدیرکل و مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با اشاره به وضعیت پروژه درحال احداث کتابخانه مرکزی رشت گفت: متولیان امر وظیفه دارند فضای فیزیکی لازم را برای مطالعه مردم آماده کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، آیت الله رسول فلاحتی در دیدار نوروزی با مدیرکل، معاونین و روسای ادارات اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، ضمن اشاره به تلاش های علامه امینی برای تالیف کتاب «الغدیر»، اظهار کرد: مولف باید تلاش کند که ارجاعاتش از منابع اولیه باشد و علامه امینی همواره به دنبال کشف مجهولات با استفاده از کتب و منابع مهم و قابل استناد بود.
- با وجود توسعه انواع ابزارهای رسانه‌ای جایگزینی برای کتاب یافت نشده است
وی با بیان اینکه ۵۰ سال از عمرم را با کتاب و کتابخوانی مانوس بودم، افزود: اهل کتاب هستم و در هر گوشه‌ای از خانه‌ام کتاب وجود دارد و فرزندانم را ترغیب به مطالعه کتاب می‌کنم.
امام جمعه رشت با اشاره به رشد فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در دنیای امروز، خاطرنشان کرد: هنوز کتاب و کتابخوانی جایگاه خودش را دارد و هیچ روشی نمی‌تواند مانند مطالعه در افزایش دانش و آگاهی قوی و مستحکم باشد لذا با وجود توسعه انواع ابزارهای رسانه‌ای جایگزینی برای کتاب یافت نشده است.
- کتابداران باید خودشان کتابخوان و اهل مطالعه باشند
نماینده ولی فقیه در گیلان اهالی مطالعه را یکی از برترین‌ افراد از لحاظ جایگاه و رتبه علمی دانست و گفت: انسان‌هایی که در جهل به سر می‌برند با کتاب رابطه‌ای ندارند، اما کتاب عضو جدانشدنی زندگی انسان‌های فرهیخته، بصیر و آگاه به شئون اجتماعی است.
وی با تاکید بر اینکه اهالی کتاب و کتابداران باید خودشان کتابخوان و اهل مطالعه باشند، عنوان کرد: همواره به طلاب و دانشجویان سفارش می‌کنم که در سال حداقل ۲۰ جلد کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای بخوانند تا از علم و دانش فاصله نگیرند.
- انسان بدون کتاب نادان می‌ماند
آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه انسان بدون کتاب نادان می‌ماند، تصریح کرد: یک انسان فرهیخته، دلسوخته و آگاه، دائما باید با کتاب مانوس باشد و درباره فمینیسم، پلورالیسم، انسان‌گرایی و وهابیت مطالعه داشته و در واقع یک اهل کتاب و کتابدار خودش باید فاضل وکتاب‌شناس باشد و اطلاعات و اسامی کتب را بداند و منابع شیعه و سنی را بشناسد.
وی کتاب را عامل نشاط و حیات انسان دانست و متذکر شد: امروزه که ابزارهای مدرن بشری سرانه مطالعه را کاهش داده باید از هر فرصتی برای ترویج کتابخوانی استفاده کنیم و در این راستا بهره‌برداری از فضای بیمارستان‌ها، اتوبوس‌ها، کلینیک‌ها، پارک‌ها، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و مراکز پادگانی که دارای جمعیت هستند برای راه‌اندازی کتابخانه ضرورت دارد.
- حفظ کتابهای ارزشمند از وظایف مهم کتابداران است
امام جمعه رشت حفظ کتاب را یکی از مهمترین وظیفه یک کتابدار خوب دانست و گفت: کتابخانه سن‌پترزبورگ، کتابخانه الظاهریه دمشق و کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی قم سه کتابخانه برتر دنیا هستند که کتابداران آن در زمینه نگهداری و مرمت کتابهای ارزشمند موجود در این مراکز بسیار هنرمند هستند.
آیت‌الله فلاحتی کتابخانه مرکزی رشت را یک پروژه بزرگ فرهنگی برای عموم مردم دانست و خاطرنشان کرد: همواره از دل رنج و زحمت ها، شخصیت‌های بزرگ و اثرگذار خارج می‌شوند، اما متولیان امر وظیفه دارند فضای فیزیکی لازم را برای مطالعه مردم آماده کنند، زیرا کتاب میراث جاوید بشری است و باید به کتاب مراجعه کنیم.
- کرمی: رشد 17 درصدی شاخص عضویت در کتابخانه های عمومی گیلان
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان نیز در این دیدار گفت: سرانه مطالعه گیلانی‌ها در سال 97 در مقایسه با سال 96 در شاخص عضویت رشد 17.5 درصدی و در شاخص امانت کتاب در منابع غیر درسی رشد 36 درصدی داشته است.
پرسا کرمی با بیان اینکه 103 باب کتابخانه در سطح استان داریم، اظهار کرد: در این تعداد 84 کتابخانه نهادی، 18 کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه مستقل است.
- کتابخانه های ما دورترین نقاط استان را تحت پوشش قرار داده است
وی با بیان اینکه کتابخانه های ما دورترین نقاط استان را تحت پوشش قرار داده است، افزود: در بسیاری از بخش ها و روستاها کتابخانه ها تنها مرکز فرهنگی فعال هستند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم را یکی از اهداف نهاد کتابخانه های عمومی از زمان تاسیس دانست و گفت: اگر سطح دانش و آگاهی مردم افزایش یابد، جامعه از بسیاری از آفت ها و آسیب های اجتماعی مصون می ماند لذا می طلبد که توجه ویژه ای به کتاب و کتابخوانی شود.
این مسئول فرهنگی با بیان اینکه فعالیت های کتابخانه های عمومی از حالت بده و بستان کتاب خارج شده است، تصریح کرد: به دنبال ایجاد فضای جذاب و شاداب براس مخاطبان کتابخانه ها هستیم و در این راستا اقدام به برگزاری برنامه ها و جشنواره های فرهنگی با محوریت کتابخوانی کرده ایم. در این راستا هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با مشارکت بیش از 30 هزار نفر از گیلانیان برای سه گروه سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در سال گذشته برگزار شد.
وی از رشد سرانه مطالعه در شاخص‌های مختلف نسبت به یک سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: سرانه مطالعه گیلانی‌ها در سال 97 در مقایسه با سال 96 در شاخص عضویت رشد 17.5 درصدی، در شاخص امانت کتاب در منابع غیر درستی رشد 36 درصدی و در شاخص منابع کتابخانه ای رشد دو درصدی داشته است.
کرمی ادامه داد: خوشبختانه در سال 97 بیش از 26 هزار نسخه کتاب و منابع آموزشی به ارزش تقریبی 1میلیارد و 250 میلیون ریال توسط مردم، سازمان ها و نهادها و ناشران استان و کشور به کتابخانه های عمومی استان اهدا شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان گفت: سال گذشته هفتمین کتابخانه خیرساز استان احداث و به مردم هدیه شد لذا همانگونه که احداث مسجد و مدرسه جزو امور مقدس است باید کتابخانه سازی هم تبلیغ و ترویج شود تا به واسطه گسترش فضای فیزیکی، سرانه کتابخوانی نیز ارتقا یابد.
- اگر به رفع جهل در جامعه توجه نکنیم، از رشد و توسعه باز خواهیم ماند
وی به انتخاب کتابخانه عمومی مشارکتی بنت الهدی(س) فومن به عنوان کتابخانه برتر مشارکتی کشور اشاره کرد و گفت: امیدوار هستیم با فراهم سازی شرایط مناسب برای مراجعین کتابخانه ها و ایجاد بسترهای مناسب زمینه انتخاب کتابخانه ها و کتابداران استان را به عنوان برترین های کشور محیا سازیم.
- جشنواره «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» در گیلان برگزار می شود
کرمی همچنین سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی از درآمدهای هفتگانه شهرداری ها را منبع هزینه کرد این مجموعه عنوان کرد و با بیان اینکه نیم درصد درآمد شهرداری ها باید در نیمه هر ماه به حساب انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ها واریز شود، خاطرنشان کرد: با هدف تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم قرار گرفتن کتاب در سبد خانوارها، در سال 97 هشت تفاهم نامه همکاری با دستگاه ها و موسسات استان منعقد شد. همچنین 11 پروژه عمرانی در دست احداث داریم که مهمترین آنها کتابخانه مرکزی رشت است.
این مقام مسئول تریبون های نماز جمعه را بهترین فضا برای ترغیب و هدایت مردم به سمت کتابخوانی دانست و یادآور شد: اگر به بحث آگاهی مردم و رفع جهل در جامعه توجه نکنیم، از رشد و توسعه باز خواهیم ماند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان تنها کتابخانه گویا و بریل استان را دارای مجموعه 7000 عنوانی کتب صوتی دانست و اظهار کرد: اعضای کتابخانه های عمومی می توانند با مراجعه به سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور(samanpl.ir) بدون هزینه کرد و جابجایی فیزیکی خدمات کتابداری دریافت کنند.
پریسا کرمی در پایان صحبت های خود برگزاری جشنواره «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» و نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی را از مهمترین برنامه های پیش روی این مجموعه در سال جاری عنوان کرد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir