دوشنبه 27 خرداد 1398

در پی درگذشت دکتر احمد ابومحبوب استاد دانشگاه و عضو هیأت امنای بنیاد شیون فومنی:

 در شیشه ی شبنم آفتابت نکنند
می تابی و آیینه حسابت نکنند
تا سینه برازنده ی زخمی نکنی
بر قله ی عاشقی عقابت نکنند
                            «شیون فومنی»

پویشگران گیل: خبر درگذشت دکتر احمد ابومحبوب، استاد ادبیات فارسی دانشگاه، مؤلف، پژوهشگر، مترجم و منتقد ادبی موجب تأثر و تألم فراوان گردید.
دکتر احمد ابومحبوب از استادان فرزانه ی همروزگار ما بودند که با پرورش شاگردان زبده،تألیف و پژوهش و ترجمه آثار ارزنده ی ادبیات کلاسیک و ادبیات معاصر خدمات مانایی را به جامعه ی دانشگاهی و ادبی کشور هدیه دادند.
تواضع، صداقت، بی دریغی، آزادگی و وارستگی از ویژگی ها و کمالات این استاد برجسته ی ادبیات بود که در کنار علم و دانش و پژوهش های ادبی، وی را در زمره ی یکی از نوادر استادان خوشنام و نامدار زبان و ادبیات فارسی به جامعه ی دانشگاهی کشور معرفی کرد.
عشق به انسانیت، عشق به فرهنگ و عشق به میهن همواره محور تمام سابقه ی فعالیت علمی - فرهنگی شان بود. آموزه های ایشان و آثار ادبی و پژوهشی ارزشمندشان، از منابع و مآخذ قابل استناد و مورد توجه استادان، پژوهشگران و دانشجویان ادب فارسی بوده است.
از میان آثار ارزشمند این استاد اخلاق و آداب می توان از «تصحیح دیوان اوحدالدین کرمانی، ساخت زبان فارسی، کالبدشناسی نثر،عروض و قافیه و نقد ادبی، ترجمه فرهنگ چهار زبانه علوم اجتماعی،گهواره ی سبز افرا، در های و هوی باد و... »بی شمار مقالات ادبی و پژوهشی بین المللی و ملی نام برد.
زنده یاد استاد احمد ابومحبوب از معدود شیون شناسان مسلّم روزگار ما بود. او علاوه بر تحلیل و تشریح علمی و موشکافانه ی آثار گیلکی و فارسی شیون فومنی،با استاد راهنمایی پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و نوشتن مقالات متعدد  سهم بسزایی در معرفی،تحلیل و تشریح علمی اشعار گیلکی و فارسی شیون فومنی در دانشگاه های کشور داشته است.
بنیاد فرهنگی و هنری شیون فومنی ضمن ابراز همدردی با خانواده ی محترم استاد احمد ابومحبوب، درگذشت این چهره ی سرشناس و نامدار ادبیات معاصر و عضو هیأت امنای بنیاد شیون فومنی را به جامعه ی دانشگاهی کشور، اهالی قلم و فرهنگ و شاگردان وفادار آن استاد سفر کرده تسلیت عرض می نماید.
حامد فومنی
رییس بنیاد فرهنگی و هنری شیون فومنی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir