سه شنبه 4 تیر 1398

بیش از 3 هزار خانوار مددجوی گیلانی مستأجر هستند

پویشگران گیل: مدیرکل کمیته امداد استان گیلان گفت: 3 هزار و 800 خانوار از مددجویان گیلانی به‌ویژه زنان سرپرست خانوار مستأجر هستند.
عباس اهرابی در نشست خبری که به مناسبت ۱۴ اسفند سالروز تأسیس کمیته امداد در اداره کل این نهاد در رشت برگزار شد  به رویکرد توانمندسازی مددجویان به‌عنوان یکی از برنامه‌های مهم کمیته امداد اشاره کرد و گفت: کمیته امداد با استعداد سنجی و در نظر گرفتن علاقه‌مندی و توان مددجویان، ارائه آموزش‌های مهارتی به آن‌ها و همچنین پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی، آنان را به سمت خودکفایی هدایت می‌کند.
- ۱۱۶ هزار و ۴۰۰ خانوار تحت حمایت کمیته امداد گیلان هستند
اهرابی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۱۶ هزار و ۴۰۰ خانوار در گیلان تحت حمایت کمیته امداد هستند تصریح کرد: با کمک خیران و پرداخت تسهیلات از طریق صندوق امداد ولایت هیچ مددجویی در صف دریافت کمک‌هزینه جهیزیه و وام کارگشایی نیست.
مدیرکل کمیته امداد گیلان به همسویی و هم‌افزایی این نهاد با مؤسسات خیریه اشاره کرد و گفت: بر اساس اساسنامه این نهاد و برنامه پنج‌ساله ششم مکلف هستیم تا با تمامی مؤسسات خیریه هم‌افزایی و همسویی کرده و در این راستا از سال ۹۶ تاکنون نشست‌های تخصصی با مدیران مؤسسات خیریه برگزار و برابر تفاهم‌نامه‌های منعقده کمک‌هایی از سوی امداد در قالب ماده ۴۰ به‌حساب حقوقی آن‌ها برای ارائه خدمات هدفمندتر به نیازمندان واریز می‌شود.
اهرابی با اشاره به نقش ارزنده رسانه‌ها در افزایش اعتماد عمومی و مشارکت مردمی در ارائه خدمت بیشتر به محرومان افزود: رسانه‌ها چشم بیدار جامعه و مددکاران افتخاری کمیته امداد هستند که می‌توانند باقدرت قلم خود برای تنویر افکار عمومی کمک‌حال سازمان‌ها و نهادها به‌ویژه کمیته امداد باشند.
وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری بیش از ۴ هزار طرح اشتغال با اعتبار بالغ‌ بر ۷۵ میلیارد تومان در گیلان اجرا می‌شود خاطرنشان کرد: البته این ظرفیت در گیلان و در بین خانوارهای تحت حمایت و فرزندان آن‌ها وجود دارد که هرچه قدر میزان اعتبار بیشتری برای اشتغال اختصاص پیدا کند افراد بیشتری از اقشار ضعیف جامعه اشتغال‌زایی خواهند کرد.
اهرابی ادامه داد: حدود هزار خانوار سالیانه خودکفا شده و از چرخه حمایت امداد خارج می‌شوند و بر این اساس سال گذشته هزار و ۶۴۴ خانوار خودکفا شدند.
مدیرکل کمیته امداد استان گیلان از اجرای ۶ هزار و ۲۰۰ پروژه عمرانی شامل ساخت، خرید، تعمیر و سرویس بهداشتی با اعتبار ۹۲ میلیارد تومان تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: از ۹۲ میلیارد تومان اعتبار، ۶۰ میلیارد تومان از سازمان برنامه‌وبودجه از محل هدفمندی یارانه‌ها و مابقی از منابع امداد و مشارکت خیران و آورده مددجو تأمین می‌شود.
وی همچنین بابیان اینکه ساخت دو هزار و ۳۰۰ واحد در قالب خرید و ساخت مسکن شهری و روستایی انجام می‌شود که ۲۲۰ واحد آن بااعتبار ۱۱ میلیارد تومان در دهه فجر به بهره‌برداری رسید افزود: ساخت مابقی واحدهای مسکونی تا پایان سه ‌ماهه اول سال ۹۸ به پایان می‌رسد.
- بیش از 3 هزار یتیم تحت حمایت کمیته امداد گیلان
اهرابی گفت: ۳ هزار و 800 خانوار از مددجویان گیلانی به‌ویژه زنان سرپرست خانوار مستأجر هستند که در سال جاری بیش از دو میلیارد تومان برای اجاره مسکن به آن‌ها پرداخت ‌شده است.
وی با بیان اینکه درآمد کلی کمیته امداد گیلان طی سال گذشته بیش از ۵۵ میلیارد تومان بود تصریح کرد: امسال این میزان درآمد به ۷۲ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد این در حالی بود که دشمنان بیشترین هجمه‌ها را نسبت به این نهاد داشتند اما مردم با کمک‌های خود ثابت کردند که همواره در کنار محرومان و کمیته امداد هستند.
مدیرکل کمیته امداد گیلان تعداد ایتام تحت حمایت این نهاد را سه هزار و ۸۷۰ یتیم و تعداد فرزندان محسنین را چهار هزار ۳۶۰ نفر اعلام کرد و افزود: ۲۲ هزار و ۱۸۶ نیکوکار این ایتام و محسنین حمایت می‌کنند و در ۱۱ ماهه سال جاری بیش از ۱۶ میلیارد تومان به آن‌ها کمک کرده‌اند این در حالی است که ۱۱۰ نفر از ایتام فاقد پدر و مادر هستند.
- شناسایی یک هزار و 792 کودک دچار سوء تغذیه
وی یکی دیگر از برنامه‌های این نهاد را کمک به رفع سوء تغذیه کودکان زیر پنج سال عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۵۲ کودک زیر پنج سال دارای سوء تغذیه از مجموع هزار و ۷۹۲ کودک شناسایی‌ شده توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تحت حمایت این نهاد ساکن مناطق محروم هستند که ماهیانه هریک ۹۲ هزار تومان سبد غذایی دریافت می‌کنند.
اهرابی به اقدامات فرهنگی انجام ‌شده برای مددجویان تحت حمایت نیز اشاره کرد و گفت: ترویج فرهنگ سبک زندگی دینی مورد تأکید این نهاد است و تلاش می‌کنیم تا با برگزاری دوره‌های آموزشی و اعزام مددجویان به اردوهای زیارتی و تربیتی، آن‌ها را به سبک زندگی دینی نزدیک‌تر کنیم.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir