چهارشنبه 29 خرداد 1398

حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی یک امر بلندمدت است

پویشگران گیل: نماینده ارشد جایکا در ایران، با اشاره به تهیه طرح میان مدت 10 ساله مدیریت اکولوژیک تالاب، خاطرنشان کرد: فعالیت های انسانی باعث تخریب تالاب انزلی شده و لذا حفاظت از اکوسیستم تالاب یک امر بلندمدت است.
یوکی هارو کوبایاشی در نشست بررسی و تبادل نظر درخصوص مخاطرات زیست محیطی استان که با محوریت ارائه گزارش عملکرد فعالیت های پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد، اظهار کرد: سیاست کلی کشور ژاپن و جایکا در ارتباط با ایران مشارکت در پایداری توسعه ایران با استفاده از دانش و تجارب ناشی از فعالیت های توسعه ای است.
وی با تاکید بر روابط دوستانه ایران و کشور ژاپن، افزود: تاکنون فعالیت های مختلفی در قالب مدیریت پسماند، مدیریت فاضلاب، مدیریت آبخیز و... در گیلان انجام شده و دستاوردهای قابل توجهی داشته است که می تواند به رفع مشکلات تالاب انزلی کمک کند.
نماینده ارشد سازمان همکاری های بین المللی ژاپن(جایکا) در ایران، با اشاره به تهیه طرح میان مدت 10 ساله مدیریت اکولوژیک تالاب، خاطرنشان کرد: فعالیت های انسانی باعث تخریب تالاب انزلی شده و لذا حفاظت از اکوسیستم تالاب یک امر بلندمدت بوده و مدیریت آبخیز، پسماند و فاضلاب دارای اهمیت بالایی است.
هیدکی ایمایی، کارشناس مدیریت آبخیز جایکا نیز، با اشاره به سیر تحول تالاب ها از ایجاد تا نابودی، اظهار کرد: این سیر در تالاب انزلی به خاطر فعالیت های انسانی سرعت پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات تالاب انزلی انباشت رسوبات تولید شده در مناطق کوهستانی مسیر اصلی رودخانه(خالکایی) است، افزود: فرسایش دیواره ای، کف کنی و تخریب بستر ازدیگر عوامل بوده و لذا کاهش تولید رسوب در مسیر رودخانه ضرورت دارد.
کارشناس مدیریت آبخیز جایکا از تهیه طرح میان مدت 10 ساله برای بهسازی رودخانه های ورودی به تالاب انزلی با پیش بینی اعتبار 375 میلیارد ریال خبر داد و اضافه کرد: 10 رودخانه اصلی در حوضه آبخیز تالاب انزلی وجود دارد که نیازمند بهسازی هستند و این بهسازی شامل دیواره سازی، شیب شکن و کف بند می شود.
ایمایی، شرکت آب منطقه ای استان گیلان را مجری طرح مذکور دانست و عنوان کرد: دولت باید اهمیت و ضرورت حفاظت از رودخانه ها را به منظور حفظ و افزایش مقدار ذخایر آب دریا در نظر بگیرد، زیرا اگر رودخانه ها مدیریت نشوند، با کاهش ذخایر آبی مواجه خواهیم شد و فرسایش زیاد اتفاق می افتد و در نهایت عمر تالاب را کاهش می دهد.
وی با بیان اینکه رودخانه سالم موجب افزایش طول عمر تالاب می شود، خاطرنشان کرد: فرسایش در دامنه های شیبدار و آبراهه ها اتفاق می افتد لذا طرح میان مدت 10 ساله مدیریت آبخیز در مناطق کوهستانی با اعتبار 193 میلیارد تومان توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان باید اجرایی شود.
کارشناس جایکا ادامه داد: حدود 25 هزار هکتار از مناطق کوهستانی حوضه آبخیز تالاب تحت خطر فرسایش بوده و نیاز به حفاظت دارد، اما 13 هکتار در سال ظرفیت اجرایی داریم لذا نیازمند افزایش 20 برابری ظرفیت کاری و بودجه ای هستیم.
وی با اشاره به روند تحول میزان بودجه مربوط به پروژه های حفاظت از جنگل در ژاپن، تصریح کرد: طی چهل سال گذشته این بودجه رشد 24 برابری داشته که ناشی از تغییرات اقلیمی است لذا با توجه به شرایط مشابه در گیلان، شاهد حوادث طبیعی و از بین رفتن جنگل ها و کاهش ذخایر آبی هستیم که پیش بینی می شود طی یکصد سال آینده بودجه مذکور به 26 برابر برسد.

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir