چهارشنبه 29 خرداد 1398

طلاق ضربه روحی دیرپا برای فرزندان

پویشگران گیل: معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان گفت: عوارض جانبي طلاق براي كودكان و نوجوانان بسيار شديد بوده به طوری كه تطابق و سازگاری آنان با اين عوارض سه تا پنج سال طول می كشد و در يك سوم موارد به يك ضربه روحی ديرپا می انجامد.
سهیلا اکبری با بیان اینکه طلاق پديده ای است كه هيچ كودك و بزرگسالي آمادگی مواجهه با آن را ندارد، گفت: طلاق بحران عمده دوران بزرگسالی است دوره ای كه برخی از افراد تلاش مي كنند در آخرين فرصت، آنچه را كه تصور مي كنند از دست داده اند بدست آورند.
وی افزود: عوارض جانبي طلاق براي كودكان و نوجوانان بسيار شديد بوده به طوری كه تطابق و سازگاری آنان با اين عوارض سه تا پنج سال طول می كشد و در يك سوم موارد به يك ضربه روحی ديرپا می انجامد.
اکبری ادامه داد: طلاق و فروپاشی خانواده ضمن بر هم زدن تعادل روانی، عاطفی افراد خانواده و جامعه منجر به بروز بسياري از آسيب های اجتماعی مانند فحشاء، انحرفات جنسی، خودكشی، فرار از منزل، سرقت، اعتياد، تكدی، ولگردی و خيابان گردی و ... می شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به آسيب های اجتماعی پيامد طلاق و آثار سوئي كه طلاق بر سلامت روانی، عاطفي افراد خانواده خصوصا كودكان دارد بايد تدابير لازم براي حفظ و انسجام خانواده بكار رود و از مجموعه تدابير علمی و تخصصی برای كاهش آن استفاده کرد.
وی گفت: بهزيستی در حوزه فعالیت مداخله در خانواده، با استفاده از نيروهای متخصص، متعهد و با تجربه­  که با بكارگيری اصول علمي خانواده درمانی، روان درمانی، روان‌شناسی، مشاوره، مددكاری اجتماعی خانواده در زمینه بررسي اختلالات عاطفی – شناختی زوجين و شناخت همه جانبه مسائل و مشكلات در ابعاد گوناگون تلاش می کنند تا زوجين متقاضي طلاق را در رفع اختلافات ياري کرده و زمينه های سازش و حفظ و انسجام خانواده را فراهم کنند.
اکبری ادامه داد: در صورتي كه طلاق تنها راه تامين سلامت و امنيت رواني افراد خانواده باشد، به منظور كاهش آسيبهاي ناشي از طلاق، توصيه ها و رهنمودهاي لازم را در رابطه با نحوه ارتباط صحيح با فرزندان، ضرورت تداوم ارتباط والدين و فرزندان و ... به آنان ارائه مي دهند و همچنین در صورت لزوم در رابطه با چگونگي وضعيت سرپرستي فرزندان پيشنهاداتی ارائه مي کنند.
وی با بیان اینکه بهزیستی استان گیلان از سال 78 برنامه مداخله در خانواده را در شهرستان های رشت،لاهیجان، تالش، صومعه سرا و انزلی را با همکاری دادگستری شروع کرده است، اظهار کرد: در حال حاضر در کلیه شهرستان ها با مشارکت تعداد 11 مرکز مشاوره و 7 کلینیک مددکاری اجتماعی خدمات ارائه می دهند.
وی با اشاره به تدوین سامانه “تصمیم “به منظور کمک به خانواده های دچار اختلافات خانوادگی بدون حضور در دادگستری و دادگاه های خانواده نسبت به ثبت درخواست در کمترین زمان گفت: کلیه پرونده های اختلافات خانوادگی توافقی پس از غربالگری تیم تخصصی مرکز مداخله و پیشگیری از طلاق به واحدهای ویژه تحت نظارت بهزیستی و مورد تایید دادگستری استان ارسال می شود.
اکبری با بیان اینکه طی 9 اول سالجاری در سطح استان 85 درصد درخواست طلاق توافقی ارجاعی از دادگستری و دادگاه های خانواده مورد بررسی تخصصی قرار گرفته است، افزود: علت های اصلی این اختلافات خانوادگی اعتیاد،خیانت، عدم مسئولیت پذیری همسر، دخالت اطرافیان، نداشتن مهارت های سازگارانه و ... بوده است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان خاطرنشان کرد: حدودا 26 درصد مراجعه کنندگان در این مراکز بین 5تا 10 سال زندگی مشترک داشته اند.
اکبری گفت: 38 درصد از این مراجعه کنندگان فاقد فرزند بوده و بیشترین آنان در گروه سنی 20 تا 30 سال قرار دارند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir