دوشنبه 27 خرداد 1398

موضوع سوستان لاهیجان باعث آزار مسئولان استانی است

پویشگران گیل:‌ مدیرکل ستاد مدیریت بحران گیلان، موضوع سوستان لاهیجان را باعث آزار مسئولان استانی دانست و گفت: ما به طور جدی در تلاش هستیم تا قبل از سال جدید درباره سوستان به نتیجه برسیم.
رضا اسلامی، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان لاهیجان که با محوریت حل مشکلات منطقه رانشی سوستان تشکیل شد، اظهار کرد: زمین مورد نیاز برای ساخت مسکن مردم سوستان لاهیجان از سوی منابع طبیعی در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است و بنیاد مسکن هم باید زمین را در اختیار مردم قرار دهد و هیچ مشکلی بابت پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه ما برای بررسی مشکل مردم سوستان به لاهیجان آمده ایم و مسئولان بیناد مسکن استان گیلان باید پاسخگو باشند، گفت: تسهیلاتی ناشی از جابجایی و رانش زمین در اختیار متقاضیان گذاشته می شود.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران گیلان ادامه داد: 50 میلیون تومان تسهیلات با سود چهار درصد، 10 میلیون تومان تسهیلات هفت ساله با سود پنج درصد و 11 میلیون تومان هم بابت خرید زمین در مجموع تا 83 میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع سوستان لاهیجان باعث آزار مسئولان استانی شده است و در جلسه شورای عالی مدیریت بحران که با حضور استاندار و مدیران کل و فرمانداران تشکیل می شود، نسبت به این موضوع پرداخته خواهد شد.
وی یادآور شد: برای کمک به بقیه مناطق آسیب دیده لاهیجان بر اثر رانش و یا سیل، هشت پروژه در این زمینه تعریف شده که باید پنج درصد از بودجه شهرستان به بخش بحران اختصاص یابد تا مشکلات مناطق آسیب دیده لاهیجان نیز حل شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه خسارات اولویت بندی می شوند، گفت: بنیاد مسکن هم که از اعتبارات ملی استفاده می کند باید در بخش روستایی ایفای نقش کند تا نیاز اعتباری تامین و مشکلات مناطق آسیب دیده حل شود لذا ما به طور جدی در تلاش هستیم تا قبل از سال جدید درباره سوستان به نتیجه برسیم و مشکل مردم این منطقه را رفع کنیم.
آریا جهانگیری، معاون عمرانی فرماندار لاهیجان نیز، عنوان کرد: 34 خانوار در منطقه سوستان در سال 95 دچار رانش زمین شده اند که برخی هنوز در خانه های خسارت دیده بر اثر رانش زندگی می کنند و برخی نیز خانه هاشان به کلی آسیب دیده و پراکنده هستند.
وی افزود: زمینی به مساحت یک هکتار مربوط به منابع طبیعی که بخشی از آن هم در اختیار یک پدر شهید قرار داشت، از سوی منابع طبیعی رفع تصرف شده و برای واگذاری به مردم آماده است.
معاون فرماندار لاهیجان خاطرنشان کرد: سوستان روستایی است در حاشیه لاهیجان که تا قبل از رانش زمین بر خلاف بقیه روستاها مردم آن مهاجرتی نداشتند، بلکه مهاجرپذیر بود و افزایش جمعیت هم داشت.
این مقام مسئول عنوان کرد: تاکنون دو میلیون تومان به صورت بلاعوض به 34 خانوار آسیب دیده پرداخت شده است و این آمادگی وجود دارد تا سقف 5 میلیون تومان نیز افرایش یابد.

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir