جمعه 28 تیر 1398

برآورد خسارت سیل مهر ماه در روستاهای گیلان، ۴۴ میلیارد تومان است

پویشگران گیل: مدیرکل بنیاد مسکن گیلان در گفتگویی گفت: برآورد خسارت ناشی از سیل مهر ماه اخیر در استان گیلان در بخش روستاها ۴۴ میلیارد تومان بوده است که میزان اعتبارات جبران خسارت آنها از منبع ملی ۴۴ میلیاردریال و از محل استانی ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار اعلام شده است.
مهندس محمد اکبرزاده تعداد پروژه های که در سیل اخیر جبران خسارت شده اند را۷۳ پروژه در۷۳روستا اعلام کرد و میزان وسقف اعتبارات درنظر گرفته شده برای این پروژه ها را حدود ۲۰ میلیارد تومان بصورت بلاعوض اعلام داشت که حدود ۱۰میلیارد تومان ان تاکنون در بین مردم بصورت بلاعوض توزیع شده است وهم اکنون درمرحله وعرفی به بانکها قراردارد.
وی درادامه میزان پیشرفت فیزیکی پروژه های خسارت دیده ناشی از سیل اخیر را۲۰درصد اعلام نمود وافزود: این میزان درشهرستان لنگرود مبلغ۲میلیارد تومان اعلام شده و ۲ میلیارد تومان نیز پروژه عمرانی داریم که تاپایان تیرماه سال ۹۸ تحویل مردم میشود.
وی میزان اعتبارات بلاعوض پرداخت شده رادرشهرستان لنگرود یک میلیارد و۵۰۰میلیون تومان عنوان کرد.
- جمع آوری ساکنین حاشیه رودخانه ها در طول ۴۰ سال بی سابقه است
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان سپس به طرح جمع آوری ساکنین حرایم وحاشیه رودخانه ها توسط بنیاد مسکن اشاره کرد وگفت:برای اولین بار طرح حمایت از روستائیان حاشیه نشین درحرائم رودخانه ها ازسوی دولت مطرح شده که در طول ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است و در راستای اجرای این طرح تسهیلات خوبی نیز درنظرگرفته شده است.
وی در خصوص طرح مذکور افزود:دولت برای روستائیان ساکن درحرائم رودخانه ها که قصد مهاجرت ازحاشیه رودخانه ها را دارند ۵۵میلیون تومان وام کم بهره با سود ۴ درصد و ۲۵ میلیون تومان بصورت بلاعوض پرداخت می نماید (۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض بمنظور حمایت ازخرید زمین جهت احداث واحد مسکونی، ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای ساخت خانه، ۲میلیون تومان بلاعوض بمنظور خرید وسایل خانه، اهدا ۲۰۰ پاکت سیمان رایگان، ۳۵ میلیون تومان وام کم بهره با سود ۴ درصد و۱۰ میلیون تومان وام کم بهره با ۴ درصد سود چنانچه در خرید وسایل خانه نیاز داشت)
وی خاطرنشان کرد: استان گیلان درخصوص این پروژه ۴۲۸ سهمیه داشت که متاسفانه علی رغم تبلیغات زیاد تا کنون فقط ۲۰ مورد استقبال داشته ایم.
- سهمیه ۲۰ میلیارد تومانی قیر به گیلان
اکبرزاده در ادامه سخنان خود به سهمیه قیر گیلان اخیر اشاره کرد وافزود:سهمیه قیر استان گیلان ۲۰میلیارد تومان بوده که ۱۲میلیارد تومان ان تخصیص یافته است و سهم قیر لنگرود ۱/۵ میلیارد تومان است که ازاین مقدار ۷۰۰ میلیارد تا کنون جذب شده است ومابقی را باید تا پایان سال ۹۷ جذب نماید.
وی به اقدامات صورت گرفته بنیاد مسکن در بخش بوم گردی و گردشگری استان گیلان اشاره کرد و افزود: استاندار محترم ۵ هزار واحد یا اتاق بوم گردی و گردشکری را درسطح استان سیاست گذاری کرده اند که موافقت اصولی ۴ هزار و ۵۰۰ اتاق از سازمان میراث فرهنگی با همکاری بنیاد مسکن گرفته شده است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir