جمعه 28 تیر 1398

شهرداری های گیلان از پرداخت بدهی خود به کتابخانه ها امتناع می کنند

پویشگران گیل: نماینده رشت در مجلس، شهرداران را موظف به پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها دانست و گفت: برخی از شهرداری های مهم استان از پرداخت بدهی های خود به کتابخانه ها امتناع می کنند.
جبار کوچکی نژاد در دیدار با سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان یکی از مهمترین موضوعات در بحث گسترش فرهنگ مطالعه را ایجاد بستر مناسب در حوزه درآمدی کتابخانه ها عنوان و بر لزوم جدیت شهرداران در حمایت مادی و معنوی از کتابخانه ها تاکید کرد.
نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به قانون تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پیش بینی سهم نیم درصدی کتابخانه ها از محل درآمدهای هفتگانه شهرداری ها را در همین راستا دانست و گفت: شهرداران موظف به پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها هستند.
وی متذکر شد: براساس گزارش های موجود برخی از شهرداری های مهم استان از پرداخت بدهی های خود به کتابخانه ها امتناع می کنند که این موارد از طریق خزانه پیگیری و در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهد شد.
پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان نیز، از روند صعودی شاخص های مطالعه در استان نسبت به سال های گذشته خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری کتابخانه های عمومی از لحاظ شاخص گردش کتاب، عضویت و امانت رشد قابل قبولی داشته اند.
وی رشد بیشتر شاخص های مطالعه خصوصا در شهر رشت را منوط به ایجاد زیرساخت مناسب در این حوزه دانست و با اشاره به وضعیت پروژه در حال احداث کتابخانه مرکزی شهر رشت، خاطرنشان کرد: متاسفانه عملیات تکمیل این بنای مهم فرهنگی از سال 95 بدون تخصیص اعتبار متوقف شده و اکنون پس از 14 سال با پیشرفتی در حدود 43 درصد چشم انتظار کمک مسئولین استانی برای تکمیل است.
این مسئول فرهنگی، به مزیت های کتابخانه مرکزی شهر رشت نیز اشاره کرد و یادآور شد: در صورت تکمیل این کتابخانه عظیم سرانه مطالعه در شهر رشت به حدود یک متر و 26 سانتیمترمربع به ازای هر یکصد نفر خواهد رسید که این میزان امروز تنها 46 سانتیمترمربع است.
کرمی، یکی از راه های جبران کمبود کتابخانه در شهر رشت را ایجاد کتابخانه های عمومی سیار دانست و عنوان کرد: در صورت اختصاص اعتبار لازم، با راه اندازی کتابخانه سیار استاندارد 12 نقطه کمتر توسعه یافته رشت تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir