چهارشنبه 29 خرداد 1398

مهندسی رودخانه ها و آب بندان ها از اولویت های کاری منابع آب گیلان

پویشگران گیل: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: مدیریت آب بندانها و مهندسی رودخانه ها دو عمل جراحی حساس در حوزه منابع آب ایران هستند.
محمد حاج رسولی‌ها در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان، گفت: یکی از ضرورت هایی که در حال حاضر وجود دارد مباحث مربوط به سد سازی و توجه به بهره گیری از منابع آبی است.
وی افزود: پیش از انقلاب 19 سد در کشور داشتیم که همگی توسط مهندسین خارجی احداث شده بود اما پس از انقلاب این رقم به172 سد رسید که 58 سد در دهه نود مورد بهره برداری قرار گرفت.
حاج رسولی‌ها با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: تمامی این پیشرفت ها در منابع آبی کشور به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و توجه به توسعه ی زیر بنایی کشور است.
وی خاطرنشان کرد: استان گیلان از استانهای غنی در خصوص منابع آبی است که ظرفیت ایجاد سد را داشته و اگر از لحاظ منابع آب شرب شهرستان رشت در آسودگی خاطر به سر می برد به جهت ایجاد سد در این شهرستان است.
وی با بیان اینکه در استان های شمالی مبحث آب بندان ها حایز اهمیت است،  تاکید کرد: بازدهی آب بندان ها در این استانها، قابل توجه است و امیدواریم از پتانسیل آب بندان ها برای بهره گیری از آب های سطحی که بدون استفاده راهی دریا می شود، بهره گیری شود.
مدیرعامل شرکت منابع آب ایران به موضوع مهندسی رودخانه ها اشاره کرد و گفت: حساسیت در مبحث مهندسی رودخانه ها باید بیشتر شود چون در صورت عدم توجه به این امر،صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست استان وارد خواهد شد.
حاج رسولی‌ها با بیان اینکه پس از 11سال خشکسالی امسال شرایط بارندگی در کشور بهتر شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم از آب بارانهای موجود بهره وری بهینه داشته باشیم.
وی افزود: بهره وری از آب بندانها و مهندسی درست رودخانه ها همانند دو عمل جراحی حساس هستند که اگر خطایی در روش کارها صورت بگیرد، ممکن است دیگر برگشت پذیر نباشد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir