چهارشنبه 29 خرداد 1398

فرهنگ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گیلان است

پویشگران گیل: رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای رشت گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استان گیلان «حوزه فرهنگ» است که حاصل زحمات زیاد آموزگاران و پیشگامان آموزش و پرورش در این استان است.
فاطمه شیرزاد در نشست کتابخوان ویژه اعضای شورای شهر رشت که در عمارت میرزا خلیل برگزار شد، اظهار کرد: باید بتوانیم از تمامی ظرفیت‌های مختلف فرهنگی و ادبی شهر رشت استفاده کنیم و در این راستا باید بیشتر تلاش شود.
وی با اشاره به وجود دبیرخانه دائمی روز رشت با محوریت رویداد‌های فرهنگی در شهر، خاطرنشان کرد: هنرمندان با صدای هنر خود آثار ارزشمندی را خلق کردند و از این جهت همواره قدردان زحمات فرهیختگان گیلانی هستیم.
سخنگوی شورای شهر رشت، با معرفی کتاب «یک دشت خون» و با اشاره به مقام بلند شهدای گرانقدر افزود: کتاب «یک دشت خون» از آثار ارزشمند یک هنرمند گیلانی به نام علیرضا پارسی است و ما همواره مدیون ایثار و ازخودگذشتگی‌های شهدای گرانقدر هستیم.
وی با بیان اینکه شهر رشت دارای آثار و مفاخر ارزشمند هنرمندان گیلانی است، ابراز کرد: آثار هوشنگ عباسی به عنوان یک پژوهشگر فرهنگی بسیار ارزشمند است و ما همواره قدردان هنرمندان و پیشکسوتان فرهنگی شهر رشت خواهیم بود.
رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت، به اشعار شهدا در کتاب «یک دشت خون» و محتوای این کتاب اشاره کرد و گفت: در این کتاب به برخی از اشعار شهدای گرانقدر نظیر شهید علیرضا نامدار اشاره شده که نشان‌ می‌دهد شهدا زندگی را زیبا می‌دیدند.
محمدحسن عاقل‌منش، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت نیز، با معرفی کتاب «سیمای تئاتر شهر رشت»، عنوان کرد: کتاب سیمای تئاتر شهر رشت به تالیف رضا میرمعنوی است و در این کتاب به قدمت تاریخ و هنر نمایش در استان گیلان اشاره شده و قدمت تاریخی هنر و نمایش در این استان را بیش از یک قرن دانسته است.
وی خاطرنشان کرد: نویسنده کتاب «سیمای تئاتر شهر رشت» در بخشی از این کتاب سیمای شهر رشت و شخصیت‌های فاخر استان گیلان را معرفی شده و خواننده کتاب را با بسیاری از ویژگی‌های شهر رشت آشنا می‌کند.
رضا رسولی، رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست، با معرفی یک کتاب مرجع در حوزه فرهنگ گیلان و پیشینیان حوزه آموزش و پرورش استان گیلان افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استان گیلان «حوزه فرهنگ» است که حاصل زحمات زیاد آموزگاران و پیشگامان آموزش و پرورش در این استان است.
وی با بیان اینکه استعداد‌های فرهنگی خوبی در استان گیلان وجود دارد، تصریح کرد: استان گیلان از نعمات بزرگ الهی و شاخصه‌های متنوعی برخوردار است و موقعیت جغرافیایی این استان نیز به عنوان دروازه ایران و اروپا به شمار رفته و این یک مزیت اقتصادی برای کشور و استان گیلان است.
رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت خاطرنشان کرد: بنده به ‌عنوان یک آموزگار احساس می‌کنم که از آموزگاران و پیشینیان استان گیلان به خوبی در این منطقه الگوبرداری نشده و اطلاعات و دانش زندگی پیشینیان در حوزه آموزش و پرورش کمک زیادی به ما می‌کند.
رسولی با اشاره به محتوای کتاب مرجع در حوزه فرهنگ و پیشینیان آموزش و پرورش استان گیلان، اظهار کرد: این کتاب مرجع در جلد اول به معرفی پیشکسوتان آموزش و پرورش می‌پردازد و در جلد دوم نیز به آموزش مدرن در استان گیلان اشاره کرده است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت اضافه کرد: دانستن اطلاعات و شیوه زندگی آموزگاران پیشین استان گیلان و وارستگی آنان بسیار ارزشمند و مفید است و نشان‌دهنده این است که آموزگاران پیشین، مسئله آموزش را یک رسالت بزرگ و معنوی می‌دانستند.
بهراد ذاکری، نایب رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز یادآور شد: ما در بخش فرهنگ و کتاب‌خوانی در استان گیلان دارای مشکل هستیم و با وضعیت مطلوب نیز فاصله داریم و باید در این راستا بهتر و بیشتر کار شود.
وی با اشاره به اینکه اگر علم، دانش و کتاب‌خوانی نبود بشر قادر به پیشرفت نمی‌شد اعلام کرد: امروزه پیشرفت تکنولوژی و فناوری و وجود ابزارهای جدید سبب دسترسی بهتر به کتاب و مقالات علمی شده اما حوصله کتاب‌‌خوانی در میان اقشار مردمی کم است.
عضو شورای شهر رشت، با بیان اینکه برنامه‌های تشویق و ترغیب افراد به کتاب‌خوانی بسیار موثر است خاطرنشان کرد: در مقوله ترغیب افراد به کتاب‌خوانی باید بیشتر کار شود.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت با معرفی کتاب «تاریخ گیلان»، گفت: کتاب «تاریخ گیلان» مربوط به حوزه تاریخی استان گیلان و رشت است و ما باید قدر اساتید و پژوهشگرانی همچون هوشنگ عباسی را بیشتر بدانیم.
ذاکری با بیان اینکه کسان زیادی در حوزه فرهنگ و کتاب کار و زحمت کشیدند افزود: باید به تاریخ درخشان فرهنگی استان گیلان بازگردیم و از تمام کسانی که در راستای گسترش فرهنگ این مرز و بوم تلاش کردند قدردانی کرده و از زحمات آنان بهره‌مند شویم.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir