چهارشنبه 29 خرداد 1398

تشکیل گروه احیای بناهای تاریخی رشت

پویشگران گیل: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، خواستار تشکیل گروه حل مسئله برای احیای بناهای تاریخی رشت شد و اضافه کرد: در گام نخست محوریت با محله ساغری ‌سازان رشت باشد.
کیوان محمدی در نشست انجمن صاحبنظران توسعه استان، با بیان اینکه مالکیت، مهم‌ترین بحث در بازسازی خانه‌های قدیمی است، گفت: برای تملک و حل مشکلات حقوقی و مالی تا حد مقدورات کمک خواهیم کرد.
وی بر عزم و جدیت و عملیاتی بودن در بحث احیای میراث فرهنگی تاکید کرد و ادامه داد: درخصوص بناهای تاریخی شهر رشت می‌توان نظیر کاری که در موزه میراث روستایی انجام شد و نیز احیای بناهای تاریخی در بعضی نقاط کشور مانند شهر قزوین عمل کرد و با سماجت و پشتکار، اجرایی شدن کارها در این حوزه را تحقق بخشید.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، همچنین خواستار تشکیل گروه حل مسئله برای احیای بناهای تاریخی رشت شد و اضافه کرد: در گام نخست محوریت با محله ساغری ‌سازان رشت باشد.
ولی جهانی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نیز، بناهای تاریخی ثبتی واجد شرایط تملک برای احداث موزه مردم شناسی در شهر رشت را برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر شرایط لازم برای تملک زمین مناسب و به دنبال آن، ساخت و ساز جدید برای احداث موزه در سطح شهر رشت، فراهم نمی‌باشد، راهبرد اداره کل برای برون رفت از این معضل، تملک بناهای تاریخی، مرمت و احیای آنها به عنوان فضای موزه‌ای است.
وی از بناهای خانه شیرازی، حمام حاجی، خانه حاجی سیف، بنای هتل فردوسی به عنوان خانه‌های دارای اولویت در بحث احیا و بازسازی بناهای تاریخی رشت نام برد و گفت: احیای بناهای تاریخی از طریق بارگذاری فعالیت‌های جدید مورد تاکید است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir