چهارشنبه 29 خرداد 1398

هموطنان مقیم خارج از کشور از پوشش تامین اجتماعی برخوردار می‌شوند

پویشگران گیل: مدیرکل تامین اجتماعی گیلان گفت: ایرانیان خارج از کشور با انعقاد قرارداد مشاغل آزاد از تعهدات تامین اجتماعی برخوردار می‌شوند.
جمیل حق‌پرست، با اعلام این خبر گفت: توسعه و گسترش پوشش‌های بیمه‌ای برای تمامی هموطنان در گروه‌های مختلف از جمله اهداف همیشگی سازمان بمنظور بسط و ترویج در آجاد جامعه است که در یک دهه اخیر بصورت ویژه در دستور کار تامین اجتماعی بوده است.
وی با اشاره به اقشاری همچون رانندگان، خادمین مساجد، قالیبافان، کارگران ساختمانی، مددجویان کمیته امداد، زنان خانه دار و ... که در اشکال مختلف بیمه‌ای تحت پوشش قرار دارند گفت: بیمه اتباع خارجی و همچنین ایرانیان خارج از کشور از جمله دیگر تمهیداتی بوده که در این راستا صورت گرفته است.
مدیرکل تامین اجتماعی گیلان تصریح کرد: تمامی هموطنان مقیم خارج از کشور که تمایل به برخورداری از پوشش تامین اجتماعی داشته باشند می‌توانند با انتخاب یکی از نرخ‌های ١٦ درصد (بازنشستگی و فوت) یا ٢٠ درصد (بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی) در قالب مشاغل آزاد نسبت به انعقاد قرار داد با شعب تامین اجتماعی اقدام کنند. همچنین براساس قانون ٢ درصد از قرارداد مذکور برعهده دولت است.
حق‌پرست، پیگیری امور قانونی از طرف وکیل و انجام فرایندهای دریافت فیش و واریز از طریق اینترنت را نیز از بسترهای تمهیداتی برای این گروه از هموطنان برشمرد.
وی ادامه داد: براین اساس تمامی افراد شاغل و غیرشاغل در خارج از کشور که فاقد پوشش توسط نظام بیمه‌ای هستند در صورت داشتن شرط سنی بین ١٨ تا ٥٠ سال می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند.
مدیرکل تامین اجتماعی گیلان افزود: افرادی که دارای بیش از ١٠ سال سابقه بیمه‌ای نزد سازمان تامین اجتماعی باشند از شرط سنی معاف هستند.
حق پرست گفت: همچنین در صورتی که فرد به ازای هر سال افزایش نسبت به ٥٠ سال سن، دارای سابقه بیمه نزد تامین اجتماعی باشد امکان برخورداری و انعقاد قرارداد فراهم است.
وی در پایان یادآور شد: متقاضیان باید از طریق وکالت نامه قانونی که به تایید کنسولگری‌ها یا نماینده وابسته کار جمهوری اسلامی ایران رسیده نسبت به ثبت درخواست خود در شعب تامین اجتماعی اقدام کنند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir