چهارشنبه 29 خرداد 1398

ترویج فرهنگ کتابخوانی روش اصولی مقابله با آسیب های اجتماعی است

پویشگران گیل: استاندار گیلان گفت: هرچقدر کتابخوانی را گسترش دهیم با روش اصولی تر با آسیب های اجتماعی مقابله خواهیم کرد و در این زمینه کتابداران پیشانی ترویج این فرهنگ هستند.
مصطفی سالاری در آیین تکریم مقام کتابداران، کتابخوانان و حامیان کتابخانه های عمومی استان گیلان که در سالن الغدیر استانداری برگزار شد، با اشاره به جایگاه علم، کتاب و کتابخوانی در دین مبین اسلام، اظهار کرد: امروزه شاهد هستیم که علم و کتاب در همه جوامع نقش اساسی دارد.
وی با بیان اینکه در جنگ ها کتابخانه های یک کشور به خاطر دشمنی کشور متجاوز از بین برده می شد، تصریح کرد: کشور متجاوز به قصد ضربه زدن کتابخانه ها را به آتش می کشیدند. در گذشته زور شمشیر تعیین کننده قدرت یک کشور بود، اما امروزه جایگاه علم و کتاب در محاسبات و مناسبات جنگی اثرگذار است.
استاندار گیلان، توانمندی کشورهای دنیا را برگرفته از جایگاه علمی آنان دانست و افزود: بی تردید علم با کتاب و کتابخوانی مرتبط است و انسان های اهل علم و اهل مطالعه قشر فهیم جامعه هستند و در رشد و توسعه نقش دارند.
نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: در جامعه ای که مردم آن اهل کتاب و کتابخوانی و مطالعه هستند، خشونت، بزه و آسیب های اجتماعی کمتر است که نشان می دهد باید به این مقوله بیش از پیش توجه داشته باشیم.
وی کتابخانه ها را یکی از ابزارهای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: باید از فضاهای فیزیکی موجود بهترین و بیشترین استفاده را ببریم تا تعداد مراجعه کنندگان ما به کتابخانه ها افزایش یابد. همچنین به دلیل توسعه اطلاعات و فناوری اطلاعات نیاز به استفاده از کتاب های الکترونیکی احساس می شود که در این حوزه کتابداران نقش اساسی دارند.
سالاری، با اشاره به نقش کتب الکترونیکی در ترویج فرهنگ کتابخوانی، خاطرنشان کرد: شهرداری ها باید عملکرد جدی تر در پرداخت نیم درصد داشته باشند تا شاهد ارتقای کمی و کیفی سرانه کتابخوانی در استان باشیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر هشت کتابخانه در دست احداث داریم، یادآور شد: باید برنامه ریزی درستی برای استفاده از کتابخانه های موجود داشته باشیم و ارائه خدمات را بهبود ببخشیم. هرچقدر کتابخوانی را گسترش دهیم با روش اصولی تر با آسیب های اجتماعی مقابله خواهیم کرد و در این زمینه کتابداران پیشانی ترویج این فرهنگ هستند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir