سه شنبه 4 تیر 1398

سرمایه بسیاری از واحدهای صنفی کشور به یک‌پنجم کاهش یافت

پویشگران گیل: نایب ‌رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به ضرر و زیان‌های وارده به اصناف در ماه‌های اخیر گفت:‌ بی‌ثباتی اقتصادی سرمایه‌ بسیاری از واحدهای صنفی کشور را به یک‌پنجم کاهش داده است.
جلال‌الدین محمد شکریه اظهار داشت: بسیاری از واحدهای صنفی کشور به‌علت بی‌ثباتی اقتصادی به‌ویژه در حوزه نرخ ارز و افزایش نرخ مواد اولیه تولید دچار ضرر و زیان‌های هنگفتی شده‌اند و سرمایه‌ آنان حتی به یک‌پنجم کاهش پیدا کرده است.
نایب ‌رئیس اتاق اصناف ایران عنوان کرد:‌ واحدهای صنفی حلقه آخر اتصال بین تولید کننده و مصرف کننده در کشور هستند اما با تمام این‌ها،‌‌ در ماه‌های اخیر به‌علت نوسانات نرخ ارز و بی‌ثباتی قیمت بسیاری از مواد اولیه تولید،‌ بیشترین فشارهای اقتصادی به آنان وارد شده است.
رئیس اتاق اصناف گیلان تصریح کرد:‌ نوسان شدید قیمت مواد اولیه وارداتی مورد استفاده در بسیاری از واحدهای تولیدی،‌ صنعتی کشور موجب شد به‌علت افزایش هزینه تولید محصول نهایی،‌ کالای مورد نظر نیز با قیمت‌های بالاتری نسبت به گذشته به مشتریان عرضه شود.
شکریه با تأکید بر اینکه اصناف در افزایش‌ قیمت کالاها مقصر نیستند افزود: برای ریشه‌یابی و تحلیل و بررسی دقیق یک پدیده اقتصادی نظیر گرانی‌های اخیر باید به عوامل تأثیرگذار در زنجیره تولید و توزیع توجه کرد در حالی‌که اصناف در آخرین رده از این زنجیره اقتصادی قرار دارند.
وی اعطای ارز دولتی بدون یک سازوکار نظارتی دقیق را مورد انتقاد قرار داد و بیان داشت:‌ بررسی عملکرد نه‌چندان رضایت‌بخش مسئولان اقتصادی کشور در ماه‌های گذشته نشان داد سهم عمده‌ای از ارز‌ دولتی به واحدهای تولیدی و صنعتی نیازمند تعلق پیدا نکرده است.
نایب ر‌ئیس اتاق اصناف ایران فرآیند انجام خرید و فروش در واحدهای صنفی را کاملاً شفاف ارزیابی کرد و گفت:‌ با بررسی اجمالی این اسناد قابل دسترس متوجه می‌شویم واحدهای صنفی کالاها و اجناس را با چه قیمتی خریده و در نهایت با چه قیمتی به مصرف کننده عرضه داشته‌اند.
وی به ذخیره مواد غذایی در انبارها اشاره کرد و اظهار داشت:‌ فعالان حوزه اصناف و تجار باید حداقل برای 6 ماه آینده مواد غذایی را در انبارهای خود ذخیره کنند در غیر این‌صورت به‌علت وقوع حوادث احتمالی زمینه بروز انواع ناهنجاری‌های اجتماعی در کشور ایجاد می‌شود.
رئیس اتاق اصناف گیلان انبارهای مملو از کالای بازاریان و تجار را مزیتی برای کشور قلمداد کرد و ابراز داشت:‌ برخی از بازرسان در مواجهه با انبارهای مملو از کالا به تاجران خرده گرفته و به آن‌ها به‌دیده تردید می‌نگرند و از اثرات و فواید بی‌شمار آن برای کشور غافلند.
شکریه درباره برخی دیگر از مشکلات واحدهای صنفی و فعالان عرصه تولید و صنعت کشور گفت:‌ سود بالای تسهیلات بانکی و یا افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی از جمله مواردی هستند که امنیت بنگاه‌های تولیدی و صنعتی را تحت الشعاع خود قرار داده است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir