دوشنبه 27 خرداد 1398

پیشگیری اعتیاد ارزان‌تر از درمان آن است

پویشگران گیل: فرماندار رودبار ضرورت انجام اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در خصوص مواد مخدر و کم هزینه بودن آن را نسبت به مبارزه و درمان یادآور شد و گفت: نباید تصور کنیم مشکلات مواد مخدر فقط برای دیگران است اگر به فکر نباشیم این بلای خانمان سوز گریبان همه را می‌گیرد.
اسماعیل میرغضنفری، در چهارمین نشست شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان رودبار، اظهار کرد: نفوذ کلام و نقش اساتید و معلمان در توجیه و هشدار به دانش‌آموزان و دانشجویان در خصوص مقابله با مصرف مواد مخدر بسیار موثر و مهم است.
فرماندار شهرستان رودبار با اشاره به راهکارهای ایجاد ارتباط مثبت در بین خانواده‌ها و افراد جامعه برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و دوری از مواد افیونی، افزود: ورزش‌های همگانی و عمومی علاوه بر ارتباط نزدیکتر خانواده و افراد، باعث نشاط اجتماعی می‌شود که این امر از رویکردهای دولت نیز می‌باشد.
وی، ضرورت انجام اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در خصوص مواد مخدر و کم هزینه بودن آن را نسبت به مبارزه و درمان یادآور شد و گفت: نباید تصور کنیم مشکلات مواد مخدر فقط برای دیگران است اگر به فکر نباشیم این بلای خانمان سوز گریبان همه را می‌گیرد، پس در بحث فرهنگ سازی ابتدا به صورت اعتقادی از خودمان شروع کنیم و فرزندان جامعه را همچون فرزندان خود بدانیم.
میرغضنفری، تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص جنگ نرم دشمن را یادآور شد و گفت: دشمن از مسیرهایی وارد می‌شود که فکرش را هم نمی‌کنیم و برای آسیب رساندن به ما بجای هزینه به گونه‌ای سیاست گذاری و مدیریت می‌کند که هزینه‌اش را هم در مواقع زیادی می‌پردازیم و سیاست‌های آنها را هم اجرا می‌کنیم که علت اصلی این مساله، عدم آگاهی است.
فرماندار شهرستان رودبار تصریح کرد: ما باید جامعه هدف و مراکز احتمالی وجود افراد دارای مصرف مواد مخدر را بصورت مستمر پایش کنیم، صرف اتکا به یک جلسه و کار تبلیغاتی نتیجه بخش نیست بلکه کار باید جنبه استمرار و اثربخش داشته باشد.
میرغضنفری، سپس یکی دیگر از مراکز موثر در مسیر اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه را سازمان‌های مردم نهاد برشمرد و گفت: به جای توزیع بروشورهای تبلیغاتی در بین مدیران ادارات باید به متن خانواده‌ها برسانیم و آگاهی و هوشیاری خانواده‌ها را افزیش دهیم.
وی خاطرنشان کرد: به فضای مجازی فقط از زاویه منفی نگاه نکنیم، هنر ما مسئولین باید استفاده از این پدیده و ابزار مهم بعنوان یک فرصت برای انتقال پیام و آگاهی بخشی به خانواده‌ها و اقشار مختلف بویژه جوانان و نوجوانان باشد.
میرغضنفری، نقش روحانیت و ائمه جماعات را هم در روشنگری و توجیه خانواده‌ها برای مراقبت از فرزندان خود در مقابل این پدیده شوم اعتیاد بارز دانست و گفت: در بحث پیشگیری اعتبارات محدود است اما در بخش درمان ناگزیریم اعتبارات زیادی صرف کنیم.
فرماندار رودبار ضمن قدردانی از زحمات دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی در مسیر مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به لزوم هماهنگی بین بخشی دستگاه‌ها و پرهیز از جزیره‌ای عمل کردن، ضرورت شناسایی آسیب‌ها و ارائه راهکارها از سوی دستگاه‌های پیشگیری و فرهنگی در مبارزه با مواد مخدر را خواستار شد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir