سه شنبه 28 خرداد 1398

 به همت مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان نمایش«لولومیا» در شهر رشت بر روی صحنه رفت.

به گزارش پویشگران گیل: نمایش لولو میا به همت مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان با هدف افزایش گستره‌ی فعالیت‌های نمایشی و هم‌چنین انتقال آموزه‌های تربیتی با بهره‌گیری از ابزار هنر تهیه شده بود،مضمونی کودکانه از باورهای قدیمی لولو برای ترساندن کودکان و مختص بخش کودک که از طریق نمایش به کودکان می‌فهماند که این باورهای غلط ،اساس و پایه‌ای ندارد و نباید از این موارد ترسی داشته باشند.

شخصیت اصلی نمایش «لولو میا» دختری است که از اختلاف نظر و درگیری تکراری پدر و مادرش خسته شده و برای برطرف‌سازی این مشکل، از پدر بزرگ و مادربزرگ خود تقاضای کمک می‌کند.

و شاخص اصلی و مهم در بکارگیری ابزارهای رسانه ای جدید و سرگرمی های بزرگسالانه چون گوشی های تلفن همراه و بازی های کامپیوتری و شبکه های اجتماعی در دعواهای مابین پدر و مادر و عدم توجه به کودک و نیازهای عاطفی او در نسل جدید خانواده ها به خوبی در این نمایش بکار گرفته شده بود و همگام سازی با فن آوری های جدید و تلفیق آن با باورهای قدیمی در تربیت کودک تاثیرگذار بود.

استفاده از تجربیات پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در این نمایش به عنوان محور و حلال مشکلات برای کودک و نوجوان نیز زمینه‌ساز رخدادهای طنز،جذاب و حاوی نکته‌های ظریف تربیتی است که در عین درس‌ آموزی های ارزشمند برای مخاطب ،تفهیم نقش و جایگاه احترام به والدین و حرف شنوی و پذیرش اشتباهات برای پدر و مادر در برابر پدربزرگ ها و مادربزرگها را به ارمغان می آورد که خود ریشه در تربیت دینی و اخلاق مدارانه فرهنگ ایرانی دارد.

بازی ماندگار زینب شعبانی بازیگر توانای گیلانی که نقشهای بسیار خوب ایشان تله سال 76- نماز و نیاز  سال 76- کچل کفتر باز سال 76-پلکان  سال 78- بلبل سرگشته  سال 78- سوگ جامه سال 78 پوریایی دیگر سال 78- شبانه  سال 79- آمیز قلمدون  سال 80-شعبده و طلسم  سال 81- روایت آینه سال 81- هفت سال سیاه  سال 82- زنگوله پاها -  اویستی و... بازیگری در سریال های: بهار فروشان - در این حوالی – پس از باران – روزشمار زندگی و بسیاری از سریال ها و فیلمها و تله فیلم ها و تاترها در نقش مادربزرگ موید تاکید محوری بودن جایگاه مادربزرگ ها در اعتماد سازی و تکیه گاه کودک در مشکلات است بعد از نقش مادر.

همچنین بازی تاثیرگزار منوچهر امیری در نقش پدر بزرگ با سوابق بسیار خوب در اجرای موفق تاتر و همگامی در برابر نقش مقابل بسیار خوب بود.

مجتبی معیری بازیگر جوان و بسیار توانای گیلانی ،جوان خوش آتیه ای که بداهه گویی ها و تلفیق موسیقی و شعر و اصطلاحات گیلانی در کار اجرا با حرکتهای تند و تیز او جذابیت زیادی به نمایش و پذیرش از سوی مخاطبین داشت.

مایا ربانی دختر با استعداد نمایش با اجرای زیبا و بیان درست کلمات و احساس در برابر سایر بازیگران با وجود تجربه و سن کم نشان داد که قطعا در کنار آموزش هنر تاتر از برگزیدگان آینده نمایش و این هنر خواهد بود.

غزاله مومن زاده در نقش مادر با بهره گیری از حس و نگاه مادرانه در تربیت کودک و تلفیق آداب موجود در جامعه نسبت به مرد و شرایط کار در خانه بسیار توانمند ظاهر شد.

نویسندگی و کارگردانی این نمایش برعهده عباس دوست قرین و منیژه واحد بوده که قطعا در اجراهای متعدد با هماهنگی مناسب توانسته اند مخاطبین بسیاری را گرد هم آورند.

امید که جامعه هنری در کنار حمایت مراکزی همچون کانون پرورش فکری کودک و نوجوان بتواند در تولید محتوی برنامه های هنری تاثیرگزار و باور پذیری همچون تاتر لولو میاد برای کودکان و نوجوانان در برابر هجوم تکنولوژی های عصر جدید نقش سازنده ایفا کند و باور اعتماد به خانواده و بیان مشکلات با ستون های اصلی یک خانواده همچون پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را نهادینه سازد.چیزی که متاسفانه در سالهای اخیر بسیار کم رنگ شده است.

معصومه نیک کار

مدیرمسئول نشریه گیلان

فعال فرهنگی و رسانه ای

 

 

 

 

 

 

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir