دوشنبه 24 مرداد 1401

 به گزارش پویشگران گیل :
مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از نمایش جام‌ «عمارلو» در موزه رشت خبر داد.
روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد:ولی جهانی، با بیان اهمیت تاریخی و فرهنگی، جام‌های فاخر گیلان که به عنوان نمادهای تاریخی استان گیلان شناخته ‌می‌شوند،افزود: جام زرین عمارلوی رودبار که در منطقه شهر خورشید کشف شده در موزه رشت به نمایش گذاشته می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون این جام در موزه های پایتخت نگهداری می شود،تصریح کرد:با همکاری موزه ملی ایران به مناسبت هفته گردشگری در مهرماه سال جاری از این جام در موزه رشت رونمایی خواهد شد.
جهانی، با اشاره به اینکه قدمت این جام مربوط به نیمه نخست هزاره اول« ق.م» است،اظهار کرد: جام زرين عمارلو با قطر دهانه ۷/۵ سانتیمتر و قطر کف ۷سانتیمتر،به ارتفاع ۱۱/۵سانتیمتر، به شماره ۴۳۶۳ در موزه ایران نگهداری می شود‌.
وی افزود:مولاژ این جام زرین توسط شهرداری و شورای اسلامی بره سر و دفتر میراث فرهنگی شهر بره سر ساخته شده و هم‌اکنون در میدان اصلی شهر بره سر نصب شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، ضمن قدردانی از رییس موزه ملی ایران گفت: از دکتر نوکنده به خاطر همکاری و تلاش در تحقق این امر تشکر و قدر دانی می کنیم.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir