دوشنبه 24 مرداد 1401

پویشگران گیل: به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان ولی جهانی با اعلام این خبر گفت:سال 1399 و در روستای میکال از ارتفاعات بخش دیلمان شهرستان سیاهکل، غار تاریخی و ارزشمند میکال (در قالب دستکند یا همان مکان زیرزمینی) مورد شناسایی قرار گرفت و بلافاصله ضمن نقشه برداری، و مستندسازی با تهیه و تکمیل پرونده در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسید.
ولی جهانی افزود:در راستای تکمیل پروژه و بهره برداری اولیه، سال 1401 با انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد به ارزش 2 میلیارد ریال ساماندهی غار در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: با خاکبرداری کامل ورودی غار، نسبت به ساخت و نصب درب  به سبک سنتی اقدام شده است. به دلیل وجود چاه آب در داخل غار و از آنجایی که این عامل علاوه بر آسیب رساندن به بستر،  در آینده می تواند برای گردشگران و بازدیدکنندگان خطر آفرین باشد، هدایت اصولی و ایمن آب به خارج از غار نیز در دستور کار قرار دارد.
جهانی تصریح کرد:سنگ فرش کردن غار از برنامه های پیش بینی شده دیگری است که برای تسهیل در رفت و آمد گردشگران عملیاتی خواهد شد.
وی افزود:بی شک ساماندهی بناهای تاریخی از جمله غارها یکی از اهداف اداره کل برای شناساندن جاذبه های تاریخی–طبیعی گیلان به گردشگران و بازدیدکنندگان داخل استان و سراسر کشور است و در این راه قطعا به حمایت های مادی و معنوی آحاد مردم، فرهیختگان، علاقمندان و خیران حوزه ی میراث فرهنگی نیازمند است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir