دوشنبه 24 مرداد 1401

پویشگران گیل:‌سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه گفت:عدم وجود پرواز رشت آستراخان روسیه حلقه مفقوده کریدور شمال و جنوب بود که امروز انجام شد؛ کارهای بزرگی در حال انجام است و این پرواز هم بسیار کمک خواهد کرد بتوانیم فصل تازه مناسبات تجاری، فرهنگی ،اقتصادی ،دانشجویی و دیپلماسی عمومی دو کشور رقم بزنیم.
مهدی آکوچکیان در جریان برقراری پرواز رفت و برگشت رشت به آستراخان روسیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:ارتباط آستراخان روسیه با استان های شمالی به قدمت ۳۰۰ سال برمی گردد؛ در این استان از روسیه ،سرای تجاری ایرانیان و کاروانسرای قدیمی ایرانیان را داریم که قدمت آن بیش از ۳۰۰ سال است.
وی اظهار داشت: مسجد فارس ها نیز یکی دیگر از مکان هایی است که با قدمت بالای ۳۰۰ سال توسط ایرانی های شیعه در آستراخان ساخته شد و بزرگترین مسجدی است که متعلق به ایرانیان بوده و الان تحت همین نام فارس ها در حال بازسازی است.
وی با تاکید بر اهمیت سابقه بالای  تعاملات ایران و آستراخان گفت:در زمان حاضر آستراخان دروازه ورودی و خروجی کالاهای ایران به روسیه و برعکس است ؛بنابراین نقش بسیار مهمی دارد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه گفت:هر ماه تعداد زیادی کشتی های ایرانی وارد بندر آستراخان می شوند و تعداد زیادی از کشتی های آستراخان به بنادر شمالی ایران در حال تردد هستند و بین دو کشور تبادل کالا انجام می دهند.
آکوچکیان گفت: کریدور شمال جنوب هم عملیاتی شده و نقش مهمی دارد یعنی کالاها در آینده از اروپا از طریق  راه آهن تا آستراخان می آید و از آنجا با کشتی به بنادر شمالی ایران می آید و از این طریق به بندر عباس و از آنجا به هند برده می شود و این راهگذر در حال حاضر عملیاتی شده اما در ابتدای کار قرار دارد.
وی تصریح کرد: بنابراین اهمیت آستراخان و شهرهای شمالی ایران دو چندان خواهد شد و در همین چارچوب عدم وجود پرواز مستقیم بین ایران و آستراخان یک حلقه مفقوده بود که خوشبختانه امروز پارس ایر این پرواز را افتتاح کرد .
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه اظهار داشت:این پرواز کمک می کند تجار ،بازرگانان، سرمایه گذاران ،دانشجویان و جهانگردان و گردشگران به راحتی رفت و آمد کنند.
آکوچکیان ادامه داد: در جنوب روسیه همیشه چند استان مهم داریم که امیدواریم بخش گردشگری این دوکشور راه بیفتد زیرا در آن صورت به چند پرواز نیاز داریم .
وی افزود: نباید در تاریخ بمانیم ؛کارهای بزرگی در حال انجام است و این پرواز هم بسیار کمک خواهد کرد بتوانیم مناسبات تجاری، فرهنگی ،اقتصادی ،دانشجویی و دیپلماسی عمومی بین دو کشور افزایش یابد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه ادامه داد: بعنوان سرکنسولگری جمهوری اسلامی در آستراخان تمام توان خود را در بخش های مختلف برای این کار گذاشتیم و واقعا برای برقراری این پرواز خیلی زحمت کشیده شده است .
آکوچکیان گفت:از سازمان ها و نهادهای ایرانی تقاضا دارم این پرواز دائمی شود و ادامه یابد، از سر کنسولگری  روسیه در رشت انتظار داریم کمک کنند در امر صدور سریع ویزا برای ایرانیانی که علاقمندند از مناطق جنوبی روسیه دیدار کنند صدور ویزا را تسریع کنند تا پرواز ادامه پیدا کند.
وی بیان کرد:امیدواریم این پرواز حلقه مفقوده کریدور شمال جنوب را پوشش دهد.
آکوچکیان تاکید کرد:ادامه این پرواز به حمایت دو کشوربستگی دارد ؛ ما صدور ویزا برای روس ها را تسهیل کردیم و تقریبا ۴۸ ساعته ویزا می دهیم همین انتظار را از طرف روس داریم که کمک کند صدور ویزا برای ایران تسریع شود تا این پرواز دائمی شود.
وی افزود:حدود ۸۰ درصد مبادلات تجاری آستراخان با شهرهای شمالی بویژه با گیلان است وحجم مبادلات تجاری که با روسیه داریم حدود ۴۰۰ میلیون دلار از طریق آستراخان انجام می شود که مبلغ قابل ملاحظه ای هست.
پرواز مستقیم رفت و برگشت رشت - آستراخان روسیه ازبعد از ظهر یکشنبه 9 مرداد با حضور جمعی از مسئولان استانی از فرودگاه سردار جنگل رشت برقرار شد.
 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir