دوشنبه 24 مرداد 1401

پویشگران گیل:‌صنایع دستی هر کشور می‌تواند به طور مستقل جهت پایداری اجتماعی و اقتصادی سبب رونق گردشگری گردد. در کشور ایران صنایع دستی و گردشگری زمینه و بستر مناسبی برای رشد و توسعه اقتصاد کشور داشته باشد و اگر نسبت به فرآیندهای کسب و کار و برندسازی و زیرساخت‌های لازم آن توجه گردد، نقش مهمی در ترویج فرهنگ و تمدن تاریخی ما به حساب می آید. بسیاری از مردم ما در تمام نقاط کشور با فرهنگ های متفاوت از این راه امرار و معاش میکنند.
خرداد همواره برای خانواده بزرگ صنایع‌دستی ماه به یادماندنی است،جهان یک روز را بنام هنر هنرمندان و صنعتگران، روز صنایع‌دستی نام‌گذاری کرده است؛۲۰ خرداد (۱۰ژوئن) گرامیداشت تاریخچه خلق هنر از سرانگشتان مردمی است که آثار و سبک زندگی‌شان در هزاران سال پیش به یادگار مانده و امروز برای ما به عنوان هنر سنتی و میراث فرهنگی محسوب می‌شود.
در دنیای امروز گردشگری و اقتصاد گردشگری یکی از ارکان های اصلی دردنیای تجارت تبدیل گردیده و نقش مهمی در اقتصاد کشورها دارد.صنایع دستی نیز هم یکی از جاذبه های تاریخی و نشان دهنده فرهنگ و هنر بومی آن کشور است که برای شناساندن فرهنگ و تمدن آن کشور نقش بسیار مهمی دارد و باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی میشود.
صنایع دستی هر کشور می‌تواند به طور مستقل جهت پایداری اجتماعی و اقتصادی سبب رونق گردشگری گردد.در کشور ایران صنایع دستی و گردشگری زمینه وبستر مناسبی برای رشد و توسعه اقتصاد کشورداشته باشد و اگر نسبت به فرآیندهای کسب و کار و برندسازی و زیرساخت‌های لازم آن توجه گردد، نقش مهمی در ترویج فرهنگ و تمدن تاریخی ما به حساب می آید. بسیاری از مردم ما در تمام نقاط کشور با فرهنگ های متفاوت از این راه امرار و معاش میکنند.
استان گیلان هم در کنار بقیه استان ها از توانمندی ها و پتانسیل های قابل توجهی برای جذب گردشگری دارد و در هر نقاط گیلان صنایع دستی نقش مهمی در اقتصاد مردم دارد که میتوانیم با سرمایه گذاری و رفع مشکلات مردم صنایع دستی باعث تولید و فروش هرچه بیشتر محصولات در این حوزه باشیم.رفع مشکلات صنایع دستی باعث به وجود آمدن اشتغال و درآمد زایی در بین جوانان بشود و گردشگری و اقتصاد گیلان رونق بیشتری پیدا کند.از جمله مشکلاتی که در صنایع دستی است حمایت های تسهیلاتی،مجتمع های صنایع دستی و مکان هایی برای عرضه محصولاتشان برای گردشگران.امید است که بتوانیم برای رفع مشکلات و رونق هرچه بیشتر صنایع دستی کمک های بیشتری انجام بدهیم.
از90رشته صنایع دستی گیلان71رشته فعال است وتاکنون شش هزارو629هنرمند هنرهای دستی استان،بیمه شده اند.
تاکنون64محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و همچنین 6کالا نشان یونسکو دریافت کردند که این خود افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.همچنین چادر شب و گلیم گیلان نشان جغرافیایی کسب کرده و تاکنون 8استاندارد ملی نیز در چهاررشته در حوزه تولید رشتی دوزی،مروار بافی،چادرشب بافی و سفال سنتی گیلان دریافت شده است.
رشتی دوزی،دوخت لباس های محلی،چادرشب بافی،خراطی،چوب تراش،گره چینی،نازک کاری،منوبت و معرغ چوب،حصیر بافی،بامو بافی،سفال گری،کاشی معرغ،مینای خانه وندی،قلم زنی،گلیم بافی،جاجیم بای،شال بافی،نمد مالی،جوراب بافی،عروسک بافی،قلاب بافی،برخی از هنر های دستی و صنایع دستی گیلان است.
کانون طلایه داران توسعه و سازندگی خزر(ngo) در طول چهار سال فعالیت خود در راستای توسعه گردشگری و آموزش و اهمیت صنایع دستی انجام داد؛ لازم به ذکر است با توجه به محوریت این تشکل مردم نهاد که با رویکرد توسعه انسانی و توسعه اقتصادی بوده است.برگزاری کارگاه های آموزشی در رشته ی صنایع دستی برای توانمندی هنرجویان برگزار کرد . امید است که در کشورما برای پیشبرد گردشگری و صنایع دستی که برای اقتصاد کشور دارای اهمیت دو چندان است تلاش مضاعفی صورت گیرد.

سیده هاجر صمدی،
 مدیرعامل کانون طلایه داران توسعه و سازندگی خزر و مربی صنایع دستی رشته های گلیم و فرش

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir