سه شنبه 1 تیر 1400

پویشگران گیل: طی گزارشی از سوی اداره کل تامین اجتماعی گیلان، موضوع تقلب و فرارهای بیمه ای بر اساس مباحث وبینار برگزار شده در این راستا مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
موضوع تقلب ، خطا و فرار بیمه‌ای از سال 2013  به صورت رسمی وارد ادبیات ایسا (سازمان بین المللی تامین اجتماعی) شده و در ادامه و از سال 2020 و به دلیل اهمیت این موضوع، یک رهنمود جداگانه به همین نام  بر اساس عصاره تجارب کشورهای عضو، تهیه، تدوین و منتشر گردید.  
اصولا کشورهای امریکای شمالی، اروپا و خاور دور به دلیل اعمال سختگیرانه قوانین مرتبط با شفافیت مالی و نیز فرهنگ خاص خود کمتر با مسائل و مشکلات فرار بیمه‌ای و تقلب عامدانه در فرآیندهای بیمه‌ای روبرو می­شوند. در سایر مناطق به دلایل متعدد (نقص قوانین، نبود امکانات و زیرساخت، فرهنگ جامعه و ...) امکان فرار بیمه‌ای و تقلب ( در پرداخت حق بیمه و دریافت مزایای بیمه‌ای و درمانی) بیشتر فراهم است و در نتیجه تجارب آن کشورها نیز متنوع­تر و نحوه برخورد با آنها نیز حاوی مطالب مفیدتری برای بازنشر می­باشند.
عمده ترین مصادیق تقلب در سطح بیمه‌ای در تامین اجتماعی ایران عبارتند از طلاق صوری ، ازدواج دختران جوان با مستمری بگیران سالمند، افزایش غیرمتعارف دستمزد؛ اشتغال پنهان در ایام دریافت مقرری بیمه بیکاری، سوء استفاده از  قرارداد بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد برای استفاده از خدمات درمانی ، استفاده من غیرحق از معافیت­ها در بیمه کارگران ساختمانی و قالیبافان؛ عدم اشتغال، معرفی تعداد بیمه شده کمتر از تعداد واقعی؛ عدم درج واقعی اطلاعات در دفاتر، عدم همکاری کارفرما؛ اعلام دستمزدهای غیر واقعی، فرار تعدادی بیمه شدگان، لیست خلاف در پیمانکاری، تقلب در بیمه ساختمان و ... که ریشه این موارد را غالباً در نقص قوانین ، برداشت های ناصواب و تفسیرهای غلط ناشی از پاره ای فرهنگها و در برخی موارد ضعف اعتقادی بعنوان عاملی در عدم رعایت حقوق دیگران بویژه با اولویت حق الناس بودن منابع تامین اجتماعی باید دانست.
در این راستا هرچند قانونگذار با اتخاذ نگاهی غالباً درست و کارشناسی شده اقدام به تدوین و نگارش مفاد قانون مینماید ولی سوء استفاده ها، مدرک سازی ها و بهره گیری غیرمرتبط توسط افراد غیرمشمول در بسیاری از موارد سبب شکل گیری شکافی عمیق ناشی از تقلب در این زمینه می گردد که مصداق بارز کلاهبرداری ، تضضیع حقوق سایرین و در مورد تامین اجتماعی که منابع آن حق الناس و مشاع و بین النسلی است به نوعی دزدی از اموال سایرین تلقی میگردد که متاسفانه در پاره ای موارد از سوی مخاطبین با نگاهی حق به جانب به صرف پرداخت حق بیمه، دریافت تعهدات ولو من غیرحق را سبب می‌گردد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir