جمعه 17 اردیبهشت 1400

پویشگران گیل:مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان با بیان اینکه اصلاح قراردادهای موقت کارگری دغدغه دولت در ادوار مختلف بوده است، گفت:اصلاح قانون می تواند نقش موثری در امنیت شغلی کارگران داشته باشد.
عباس علیزاده گفت:دولت در ادوار مختلف تلاش کرد تا با تقدیم لایحه به مجلس قانون کار را اصلاح کند و اگر در زمان تصویب قانون در سال ۶۹ دغدغه های دولت به درستی دیده شده بود، مشکلی درباره امنیت شغلی کارگران امروز نداشتیم.
وی تصریح کرد:تمام تلاش ها در مجموعه دولت اینست که این دغدغه به حق کارگران درباره قراردادهای کارگران و امنیت شغلی، اصلاح شود و  به جد به عنوان متولیان و یکی از مطالبات کارگری بدنبال اصلاح این قانون هستیم.
وی با اشاره به اینکه از سال ۹۸ با توجه به تورم ، حقوق کارگران افزایش قابل توجهی داشته است، بیان کرد: حقوق کارگران از حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از سال ۹۸ به  بیش از 4 میلیون و ۲۰۰  هزار تومان در حال حاضر رسیده است.
علیزاده خاطر نشان کرد:افزایش حقوق کارگران  بیش از توان کارفرما  اتفاق خوبی برای آنان نیست؛ چرا که از آنطرف جامعه کارفرمایی آسیب خواهد دید و مشاغل رسمی ما از بین خواهد رفت و کاهش نیروی کار را بدنبال خواهد داشت.
وی ادامه داد:از سوی دیگر  بدلیل افزایش هزینه های تمام شده در واحدهای تولیدی در شرایط تحریمی و اقتصادی؛ توان و قدرت رقابت کارفرمایان در بازار اقتصاد از بین می رود  و با مشکل روبرو می شوند.
وی  در ادامه از فعالیت بالغ بر  ۴۳۲ هزار نفر در حوزه کار و تولید به عنوان کارگر و کارفرما در استان خبر داد و گفت:از این تعداد ۷۲ هزار نفر کارفرما و مابقی کارگران درحوزه صنعت و صنوف مختلف هستند.
علیزاده با بیان اینکه بالغ بر۳۰۴ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان داریم که در زمینه مطالبات صنفی خودشان با دولت همراهی می کنند ، تصریح کرد:در جلسات مختلف  از جمله در کارگروههای رفع موانع تولید نمایندگان کارگران و کارفرمایان نیز حضور و نقش موثری  دارند.
وی به نظارت بازرسان در حوزه های تولیدی و خدماتی برای محافظت سلامت کارگران نیز اشاره و  اظهار کرد:  بازرسان در این حوزه نظارت می کنند و مشکلات را به  اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی منعکس می کنند که در همین راستا؛در سال ۹۸ بیش از ۱۴ هزار بازرسی و در سال ۹۹ با وجود شرایط شیوع کرونا یک هزار و ۵۰۰ مورد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.
مدیرکل تعاون ،کارو رفاه اجتماعی گیلان خاطر نشان کرد:ما مدیران را جهت رفع مشکل فراخوان،  و علاوه بر رصد و پیگیری موارد را به وزارتخانه نیز منعکس می کنیم.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir