جمعه 17 اردیبهشت 1400

پویشگران گیل:مدیرجهاد کشاورزی املش گفت: زنان شهرستان املش نقش مهمی در تولید و فروش گل گاوزبان این شهرستان دارند.
محمدمهدی صفری با اشاره به اینکه برداشت گل گاوزبان در شهرستان املش در حال انجام است، گفت: تولید و برداشت گل گاوزبان یکی از مشاغل جانبی کشاورزان و روستاییان املش است که پرداختن به آن موجب ارتقای درآمد روستاییان می‌شود.
وی افزود: هم اکنون بیش از ۱۵۰ نفر در مناطق ییلاقی این شهرستان در حال برداشت گل گاوزبان هستند و محصول‌شان از بازار پسندی مطلوبی برخوردار است.
مدیر جهاد کشاورزی املش ادامه داد: گل گاوزبان‌های برداشت شده در املش علاوه بر بازارهای این شهرستان به بازارهای دیگر شهرستانهای استان نیز برای فروش فرستاده می‌شود و زنان در فروش این محصول همانند برداشت آن نقش پررنگی دارند.
وی خاطرنشان کرد:برداشت گل گاوزبان به صورت دستی انجام می‌شود و کار سختی است. میزان دقیق محصول برداشت شده گل گاوزبان پس از برداشت نهایی اعلام می‌شود.  
صفری با اشاره به اینکه مطلاکوه از روستاهای مهم تولید کننده گل گاوزبان در املش است، گفت: برداشت گل گاوزبان هرساله ازاوایل اردیبهشت در مناطق کوهستانی شهرستان املش آغاز می‌شود و تا اواخر خردادماه ادامه دارد.
گل گاوزبان گیاهی دارویی است که به صورت دم کرده مصرف می‌شود و برای تصفیه خون، تسکین اعصاب، سرماخوردگی، برونشیت، التهاب کلیه، روماتیسم و بیماری‌های قلبی مفید است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir