دوشنبه 31 خرداد 1400

به گزارش  پویشگران گیل، یونس رنجکش در نشست مشترک با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و معاون امور عمرانی استانداری با محوریت ارائه گزارش مطالعات آمایش سرزمینی استان و بررسی وضعیت طرح‌های سالم‌سازی دریا، توجه ویژه به بحث آمایش را ضروری عنوان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود که بسیاری از استان های کشور در آینده خالی از سکنه شوند و در استان های شمالی نظیر گیلان ساکن شوند. محوریت تمامی این رویدادها نیز وجود آب است که گیلان به دلیل شرایط اقلیمی در 15 سال آینده شاهد سکنی گزیدن مهاجران از سایر نقاط کشور به این منطقه خواهد بود.

سرپرست اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان اضافه کرد: این جمعیت مهاجران، جمعیت استان استان گیلان را که  2 میلیون و 500 هزار نفر است چند برابر خواهد کرد و محدودیت منابع استان نسبت به حال، افزایش خواهد یافت لذا انجام مطالعات آمایش امری ضروری است.

رنجکش با بیان اینکه در حال حاضر پذیرای 5 میلیون جمعیت با امکانات محدود در استان هستیم، عنوان کرد: عدم توجه به پیوست‌های فرهنگی و شکل‌گیری سکونت‌گاه‌های غیر رسمی ما را با چالش‌هایی روبرو ساخته است.

وی به گردشگری فصلی استان گیلان اشاره کرد و گفت: گردشگری فصلی استان به گونه‌ای است که در نوار ساحلی به طور مثال در سال گذشته 25 میلیون گردشگر و در سه روز تعطیلات عید فطر سال 93 در حدود 5 میلیون گردشگر را در استان داشتیم و در سال 94 نیز بر همین منوال بوده است.

دبیر ستاد ساماندهی طرح سواحل گیلان با بیان این مطلب که باید درخصوص سواحل برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد، اضافه کرد: حدود 280 کیلومتر خط ساحلی در استان داریم که 120 کیلومتر آن نوار آزاد است یعنی در اختیار هیچ نهادی نیست و دسترسی به این نقاط به صورت آزاد می باشد.

وی با اذعان به اینکه یکی از چالش‌های جدی در استان حضور افراد در این مناطق و عدم کنترل بر روی این نقاط است، افزود: چالش‌هایی نظیر غرق ‌شدن گردشگران در این مناطق رخ می‌دهد و علاوه بر آن دغدغه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز در زمینه این مناطق وجود دارد.

رنجکش از اجرای طرح در سواحل گیلان خبرداد و گفت: برای ساماندهی سواحل گیلان طرحی در نظر گرفته شده که مضمون آن، سپردن مدیریت سواحل به دست دهیاران هر منطقه است که بصورت مدیریت محلی این بخش را ساماندهی کنند .

وی خاطرنشان کرد: 65 نقطه برای واگذاری طرح ساماندهی به دهیاری‌ها شناسایی شده که فاقد هرگونه امکانات تفریحی و رفاهی هستند.

رنجکش خواستار حمایت دستگاه‌های ذیربط در حوزه اجرا از این طرح شد و ادامه داد: اقدام جدی و فوری که برای این طرح مورد نیاز می باشد،  پشتیبانی مالی این قضیه است. امسال به عنوان نخستین سال اجرای طرح دهیاری‌ها، بحث کنترل و نظارت و اقدامات پیشگیری در مورد غریق در سواحل خواهیم داشت و در گام بعدی در سال‌های آینده از ظرفیت‌های شناسایی شده بهره خواهیم گرفت و فعالیت در سواحل را توسط همین مدیران، اجرایی کنیم .

سرپرست اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان اضافه کرد:  تقاضای ما بر این است که تا زمان تامین اعتبار، مبلغ 650 میلیون تومان مصوب در شورای برنامه‌ریزی استان جهت پرداخت حقوق ناجیان غریق مناطق خطرآفرین در سال 94 است پرداخت شود.

وی تصریح کرد: امسال نیز مبلغی در حدود سه میلیارد تومان مورد نیاز است تا بتوانیم مجموعه و بحث مربوط به ساماندهی سواحل و طرح دریا را به انجام برسانیم.

دبیر ستاد ساماندهی سواحل گیلان خاطرنشان کرد: در سال گذشته به مدد این طرح و اقدامات انجام شده کاهش 40 درصدی غریق در گیلان را داشتیم که نسبت به دوره‌های گذشته کاهش داشته است .

وی در پایان عنوان کرد: در هفته‌های آینده تا اوایل مهرماه نیازمند بحث ساماندهی و کنترل و اقدامات پیشگیرانه در سواحل هستیم و همین امر پیگیری جدی مسئولان را می‌طلبد تا از معضلات این بخش با برنامه ‌یزی بتوانیم برون رفت مطلوبی داشته باشیم.

ایسنا

لینک کوتاه : http://poyeshgarangil.ir/News/14
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پویشگران گیل می باشد
2016 © PoyeshGaranGil.ir