کد خبر : 31309
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۵۵

مدیرکل صنعت،معدن و تجارت گیلان:

30 درصد واحدهای صنعتی راکد گیلان قابل احیا است

30 درصد واحدهای صنعتی راکد گیلان قابل احیا است
پورحیدری:واحدهای شاخص مشکل‌دار شامل صنایع پوشش، ریسندگی و بافندگی فومنات،ریسندگی خاور، ایران پوپلین بودند که اکنون فعال هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پویشگران‌ گیل:

مدیرکل صنعت،معدن و تجارت گیلان گفت: براساس آخرین وضعیت احصاء شده 30 درصد واحدهای صنعتی غیرفعال باقیمانده قابل احیا است.

تیمور پورحیدری گفت: این واحدها نیازمند پایش مجدد وضعیت سرمایه‌گذاران و شناسایی عارضه‌های موجود و رفع آنها در کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید می‌باشد.

وی تصریح نمود: تعداد واحدهای صنعتی احیا شده در دولت سیزدهم را ۱۱۶ مورد اعلام کرد و افزود: در سال ۱۴۰۰ از واحدهای راکد ۳۴ مورد در سال ۱۴۰۱ تعداد ۶۳ واحد و در سال ۱۴۰۲ هم ۱۹ واحد صنعتی در گیلان احیا شده است.

وی عمده مشکلات واحدهای راکد و غیرفعال را تامین نشدن نقدینگی مورد نیاز و سرمایه در گردش،عدم تمایل بانک‌ها به پرداخت تسهیلات بدلیل انباشتگی بدهی این واحدها،کمبود اعتبار تخصیصی در قالب تبصره‌های ۱۸ و ۱۶ به استان و نبود بازار مناسب محصولات آنها اعلام نمود.

وی تصریح نمود: واحدهای شاخص مشکل‌دار شامل صنایع پوشش، ریسندگی و بافندگی فومنات،ریسندگی خاور، ایران پوپلین بودند که اکنون فعال هستند.

پورحیدری عمده مشکل شرکت پوشش را عدم تعیین وضعیت مالکیتی واحد مزبور از سال ۸۳ تاکنون دانست و افزود: ریسندگی و بافندگی فومنات هم به دلیل فرسودگی ماشین آلات با ۱۰ الی ۱۵ درصد ظرفیت خود درحال تولید می‌باشد.

وی افزود: ریسندگی خاور نیز به دلیل فرسودگی ماشین آلات با ۲۰ درصد ظرفیت اسمی با اشتغال حدود ۲۷۰ نفر درحال فعالیت است.

وی گفت: شرکت ایران پوپلین هم به دلیل فرسودگی ماشین آلات و عدم بازسازی و نوسازی خطوط تولید توسط هلدینگ سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و کمبود نقدینگی واحد مزبور با ۲۰ درصد ظرفیت اسمی خود درحال تولید می‌باشد.

مدیرکل صنعت،معدن و تجارت گیلان اعلام نمود: در دولت سیزدهم ۱۲۷ جواز بی نام در حوزه های تولیدی مختلف صادر شده است.

وی اظهار کرد: در صنعت نساجی ۱۵ جواز درلشت نشا، خمیران انزلی و صومعه سرا، در صنعت پوشاک پنج مجوز در لشت نشا، در صنایع سلولوزی ۱۲ مجوز در لشت نشا، صومعه سرا، گوشلوندان و تموشل، در صنایع شیمیایی ۱۳ مجوز در لشت نشا و خمیران انزلی، صنایع فلزی ۲۵ مجوز در لشت نشا و خمیران انزلی، صنایع کانی غیر فلزی۱۳ مجوز در لشت نشا و خمیران انزلی، صنعت پلاستیک ۲۶ مجوز در لشت نشا، خمیران انزلی و صومعه سرا و در صنعت برق و الکترونیک ۱۸ مجوز در لشت نشا و خمیران انزلی صادر شده است.

وی از اجرایی شدن ۹۱ درصد مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود : از مجموع ۲۱۸ مصوبه این کارگروه ۱۹۸ مصوبه اجرایی شد، ۶ مصوبه در دست اقدام و پیگیری است و ۱۴ مصوبه اجرایی نشده است.

منبع: روابط عمومی اداره کل صمت گیلان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.